| Adrianadiafg a întrebat:

Daca desfac capacul de pe spate al unui laptop de gaming se pierde garanția?

40 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca capacul din spate nu este sigilat (si din propria experienta stiu ca nu) nu pierzi nici o garantie. Ideea este sa nu produci stricaciuni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Nu te lua dupa asta. salontanul sau cum il cheama. Capacul are sigiliu.
Abia asteapta aia sa ti-l trimita inapoi cand te duci cu vreo problema in garantie. laughing
Te iei dupa el, si cand te vezi in fata faptului implinit, stai sa-l cauti pe asta, si nu-si mai asuma.
In cel mai bun caz, iti recomand sa ii suni pe cei de la care l-ai cumparat, si sa le spui ca vrei sa adaugi ceva piese noi, nu stiu, un hdd ceva, ca nu ai dat detalii de ce l-ai desface.
Si ei iti vor recomanda ori un service autorizat. ori sa il trimiti la ei, ori daca l-ai cumparat din orasul in care stai, sa te cheme si sa puna ei piesa respectiva.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Al meu nu a avut niciun sigiliu. Daca vrei sa iti pui o placuta de memorie RAM pierzi garantia? Ma indoiesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Bineinteles ca da. Daca tu cumperi un laptop cu 4gb de rami, si mai pui inca o placuta de 4. normal ca vad aia / tu ce crezi?

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau, dar mi-e greu sa am incredere in tine laughing
Ai spus ca o intrebare legate de METRO ca poti cumpara ca persoana fizica numai daca esti autorizata, ceea ce e fals. Am dat si citat de la regulamentul metro, am si primit apreciere de la editori.

Sa nu mai zic ca poti face overclock la cam ce vrei tu FARA sa pierzi garantia. In cazul asta de ce ar fi diferit? Acum nu spun ca nu ai dreptate, pentru ca nu sunt nici eu 100% sigur, doar intreb.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Tu esti tampit la cap? Daca eu am zis ca e asa, n-am zis din stele.
Am lucrat ca agent vanzari pe metro si selgros, de mi-a iesit pe nas. Si mi-am facut legitimatie, si la metro, si la selgros, cu certificatul de inregistrare de la PFA (Persoana fizica autorizata)
M-am dus la biroul de info cu o copie a certificatului de inregistrare, cu stampila, si cu copie dupa buletin.
De ce as minti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si pe baza acelei legitimatii, am putut sa mai adaug inca 5 persoane,
persoane fizice happy gen mama, un verisor, sau mai stiu eu, care nu aveau firma.
De ce as minti? N-ai nimic de castigat cand minti, ba mai mult, daca minti, nu te va mai lua nimeni in serios nici o data happy
Deci n-as avea de ce sa te mint.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule, ti-am citat din regulamentul lor, esti sanatos la cap? Jumatate din populatia comunei mele are card metro si selgros pentru ca sunt singurele magazine mari din comuna mea. Niciunul nu e pfa.

| aXy99 a răspuns (pentru aXy99):

"Prin prezentul document, METRO stabilește termenii și condițiile privitoare la accesul Clientului și dreptul acestuia de a cumpăra produse din magazinele METRO Cash& Carry din România („Magazinele METRO").

1. METRO vinde prin sistemul de autoservire, pe baza legitimației de acces, mărfuri alimentare și nealimentare către persoane juridice, persoane fizice autorizate, asociații familiale autorizate conform legii și PERSOANE FIZICE („Client METRO") înregistrate în baza sa de date."

E citat din regulamentul lor. E separat persoana fizica de PFA! Iti racesti gura de pomana. Ti-ai luat certificatul de inregistrare PFA degeaba. Sau poate nu degeaba, dar a fost inutil pentru a cumpara de la metro/selgros.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Pai au carduri facute de altcineva, care are firma, sau pfa. sau societate, sau ce vrei tu. Firma man, persoana juridica.
Persoana fizica autorizata e persoana juridica. Societate, e tot pe persoana juridica, fie ea s-a sau srl, sau ce vrei tu. Regulamentul cash and carry, fie el selgros sau metro, e acelasi. Nu ai cum sa iti faci legitimatie ca persoana fizica. Doar daca cineva din sat lucreaza acolo, si ii face lu mamaie card, sau sunt oameni care au firme, si pot face carduri si pentru persoane fizice, dar ai o limita, 5 carduri am impresia.
Vrei sa iti povestesc moartea caprioarei si sa imi pierd timpul aiurea?
Sti cum functioneaza o societate? si de ce preturile sunt afisate fara tva? si de ce iti trebuie card pe persoana juridica? nu stii.
Daca eu am lucrat 8 ani in domeniu, am fost acolo, pe tot orasu, nu numai pe un magazin, si ti-am zis cum sta treaba, si tu zici ca nu ca tataie are card, are card ca au incalcat aia regulile, ori tataie are pe cineva care lucreaza acolo, ori pe cineva care are magazin in sat, cu firma.
Citeaza-mi de la ei de pe site, direct, si daca scrie undeva la ei, ca iti poti face card ca persoana fizica. Arata-mi unde.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Da, persoane fizice, imputernicite, de persoane juridice.
Adica eu te adaug pe tine, pe contul meu metro, si iti fac card, tu vei fi persoana fizica, dar o sa scrie numele meu de firma pe card, si jos mai mic, numele tau.
Adica daca eu am un restaurant, si tu lucrezi acolo, si te trimit pe tine sa faci cumparaturile, iti fac tie un card, dar tu tot persoana fizica esti.
E atat de greu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Citeste si mai jos, nu numai printre randuri. De ce *** mea te-as minti? ti-am mai scris si mai sus.

3. Clientul METRO poate efectua cumpărături în Magazinele METRO numai pe baza legitimației de client. Emiterea și predarea legitimației către titulari este condiționată de prezentarea următoarelor documente în original plus copie:

- c e r t i f i c a t de înregistrare de la Registrul Comerțului sau decizie de constituire (după caz)
- certificat de înregistrare fiscală
- împuternicire din partea persoanei juridice/fizice autorizate privind calitatea persoanei care solicită înregistrare, copie de pe buletinul de identitate și ștampila
- î m p u t e r n i c i r e d i n p a r t e a p e r s o a n e i juridice/fizice autorizate privind n u m i r e a c l i e n ț i l o r persoană fizică.

Tu vorbesti din avioane, ce citesti pe internet, eu am fost acolo. Si ti-am zis exact cum sta treaba, mai departe nu mai are rost sa imi mai pierd timpul degeaba. Du-te si fa-ti legitimatie pe persoana fizica laughing)))) succes, si du-te si fa-ti si overclock, si desfa si laptopu sa-i bagi rami sau ce **** vroiai sa-i faci. good luck. Mai departe nu mai putere sa-ti mai explic ca mi-am pierdut rabdarea.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ti-am citat altceva, in primul tau raspuns nu ai fost concis si ai lasat loc de interpretari.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

La partea cu overclock-ul te inseli. Producatorii accepta garantia chiar daca faci OC, mai informeaza-te.
PS: Tu in primul comentariu ai spus ca nu poti cumpara decat ca PFA, ceea ce e fals, te-ai contrazis singur, ai argumentat tu insuti mai devreme ca poti lua si ca persoana fizica.
LA: Nu am spus nici macar o singura daca ca minti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Ti-am spus ca iti trebuie societate, sau pfa. Nu aveam cum sa scriu ca poti cumpara doar cu pfa, daca stiu exact cum funtioneaza un cash and cary.
Cred ca ai ceva probleme la cutiuta. posteaza ce-am scris.
La orice raspuns iti dau, scrii inapoi, ba ca de ce tanti aglaia are si n-are firma, ba ca ai citit pe net ca nu stiu ce, ba ca ti-am scris ca numai cu pfa merge card, ceea ce nu este adevarat happy ce vrei de fapt? ti-am zis ca nu merge sa te duci tu, ca persoana fizica sa iei card, si ca stiu exact despre ce vorbesc si imi asum 100%.
Mai mult de atat ce vrei? du-te la tanti aglaia sa-ti faca si tie si gata.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Alo! Nu prea gandesti mult! Am spus clar: din proprie experienta stiu ca nu sunt sigilate. Apoi imi raspunzi mie si ma jignesti: "Nu te lua dupa asta. salontanul sau cum il cheama." "Asta" sa-i zici lu tac-tu si cui nu te-a educat. Nici nu stii sa scrii substantivele proprii scriind "salontanul" in loc de "Salontanul". De ce Dumnezeu astia care nu prea invatati carte sunteti asa agresivi?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Persoana fizica autorizata e persoana juridica =gresit, si eu sunt pfa nu sunt persoana juridica nici fizica

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Eu nu stiu in ce oras ti-ai facut tu pfa, dar daca functionezi ca "firma" esti persoana juridica. In constanta asa este. Nu stiu cum e la voi si cum e posibil sa fii nici persoana fizica nici juridica. laughing

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cica daca functionezi ca firma ala se numeste SRL, https://www.avocatnet.ro/......idica.html

Art. 4 din Hotărâre nr. 170 din 12/02/2004 spune ca se vor respecta principiile generale din
Ordonanţă de urgenţă nr. 78 din 16/06/2000
Art. 5. -
(2) Se interzice persoanelor fizice, persoanelor fizice autorizate să desfăşoare activităţi independente...

Iar OUG 44/2008 mentioneaza ca PFA, Intreprinderile individuale si Intreprinderile familiale nu au personalitate juridica.

Concluzia:
- persoanele fizice autorizate nu au personalitate juridica;
- PFA-urile nu pot desfasura activitati stipulate de HG 170/2004, adica introducere pe piata, comercializare, import, reciclare anvelope noi/uzate destinate reutilizarii.

Bula
| Bula a răspuns:

Automat.
Cei de la garanie abia te asteapta! big grin

| darrio2007 a răspuns:

In mod sigur. Unele din suruburi au sigiliu.

| RAY a răspuns:

Da,si nu vad ce sa cauti tu acolo

| Violleta2022 a răspuns:

Da, evident ca se pierde.

| ziftode a răspuns:

Daca esti destul de bun, si atent, atunc ipoate ca poti sa il desfaci si sa nu lasi nici o urma
dar
EU NU AS RISCA! NU SE MERITA

iar daca vrei sa il desfaci pentru un upgrade, poti sa cumperi upgrade direct de la firma de la care ai luat laptop-ul si sa ii pui pe ei sa ti-l bage in laptop

| Salontanul a răspuns (pentru ziftode):

Atentie! "NU SE MERITA" nu este corect gramatical.

| ziftode a răspuns (pentru Salontanul):

Yes sir, thank sir, may I have another? sir
vreau sa spun
HAIL PRUTEANU SI URMASII!

iar data viitoare, cand crezi ca ai dreptate, AI MINIMUM DE BUN SIMT SA POSTEZI SI VERSIUNEA CORECTATA, asa poate eu care "am gresit" invat ceva, altfel, te iau la misto, PENTRU CA MERITI!

| Salontanul a răspuns (pentru ziftode):

Desi raspunsul tau este ironic eu cred ca oamenii pot fi, totusi, indreptati. Raspunsul corect era: "nu merita". Faptul ca nu esti sau esti Pruteanu nu te impiedica sa inveti corect limba romana si din respect pentru tine sa o folosesti asa cum trebuie. Dimpotriva, folosirea unei limbi incorecte te dezonoreaza si nu-ti da dreptul sa-l ironizezi pe cel ce vrea sa te ajute.

| Salontanul a răspuns (pentru ziftode):

Pentru documentare si ca sa nu ma mai faci nesimtit (asta spune multe despre tine): http://bit.ly/2Camg3c

| ziftode a răspuns (pentru Salontanul):

Da, e cam ironic, totusi, ai postat un mesaj despre o chestie de pura finete, chiar daca formularea mea e incorecta, numai cineva de nivel Pruteanu poate sa iti sea seama, si mai ales sa il si execute pe ala care a fact o greseala asa de mica!

| Salontanul a răspuns (pentru ziftode):

E! Mai sunt si altii nu numai Pruteanu. Pe vremea cand am invatat eu limba romana corectia era cu bataia. Daca nu invatai te batea si trebuia sa faci cum zicea invatatorul sau profesorul.

| ziftode a răspuns (pentru Salontanul):

"diateza reflexiva"
m-ai rupt, te felicit ca stii limba romana la nivel academic
dar... totusi, nu te poti astepta ca toti sa fie la nivelul ala!
ca sa nu mai vorbim, ca daca o exprimare e folosita destul de des, mai devreme sau mai tarziu nu o sa mai fie "greseala"

| Salontanul a răspuns (pentru ziftode):

Nici nu ma asteptam ca toti sa fie ca mine. De asta si incerc sa corijez greselile. M-as bucura ca tinerii sa invete cate ceva. Cei batrani mai rar pot fi schimbati.

| ziftode a răspuns (pentru Salontanul):

Success, mult success, o sa ai nevoie... MARE! big grin

| Salontanul a răspuns (pentru ziftode):

Multumesc! Stiu ca o sa am multa nevoie pentru ca vad tot mai multi tineri refractari. Am speranta ca tot ramane ceva in urma mea. Meseria mea a fost asemantoare pedagogilor (sens generic) si mare parte a vietii i-am invatat pe altii. Sunt bucuros sa vad, cand ma intalnesc cu fostii mei invatacei, ca-si aduc aminte si zic: "cum ne spuneati dumneavoastra".

| aXy99 a răspuns (pentru Salontanul):

A fortiori nici "SE merita" nu e.
Verbul a merita nu e reflexiv.

PS: Cum naiba reusesc astia sa scrie gresit? Pe mine ma corecteaza automat TPU-ul chiar si cand pun ghilimele laughing

| Salontanul a răspuns (pentru aXy99):

Daca scrii cu litera mare "Se" nu te mai corecteaza. De aia reusesc.

| Tranconoid a răspuns:

Da

| lupucosmin58 a răspuns:

Desigur ca da mai ales daca rup stickerul ala pe care ar trebui sa scrie ceva despre garantie

| teoba2 a răspuns:

Absolut sigur pierdeti garantia!