| Broadband a întrebat:

Daca desfac coolerul procesorului automat cand il voi pune la loc, trebuie sa am pasta termoconductoare?
coolerul are si radiator,
vreau sa-l desfac pentru ca are o vibratie, nu e pus cum trebuie.

5 răspunsuri:
| bistriteanul a răspuns:

Salut! Poti desface cooler-ul procesorului, dar cred ca atunci cand il vei pune inapoi, va trebui putina pasta termoconductoare, ca aia ce o mai ramas dupa ce l-ai luat jos nu se mai prea lipeste... Ai grija sa nu-l pui iar stramb si sa lucrezi fin cu el! Pasta nu trebuie pusa in cantitate mare si trebuie sa o intinzi cu ceva plat, incearca cu un card sau o cartela de telefon public! Sper ca te-am ajutat.

| Broadband explică:

Coolerul e pus stramb, adica nu e prin bine in suruburile alea ale lui, din fabrica, de cand l-am luat, (unitatea e luata noua)
si a trecut garantia si mi s-a luat de bazaitu ala, face ca o albinutza in carcasa,
l-as schimba dar nu stiu ce sa cumpar, placa de baza e Asus p5kpl m in roem si
socket 775, coolerul e unul de la Intel, stiti voi dala mai galagios,
daca stie cineva ce cooler ar merge pe un socket 775 cu radiator, sa ma anunte.
ma intereseaza in primul rand sa fie silentios.

| predafloryn a răspuns:

Poti sa nu o schimbi pasta daca nu este uscata dar daca este uscata colerul nu mai raceste cum trebuie

| diesel94 a răspuns:

Daca dai si radiatorul jos da trebuie sa ii schimbi si pasta termoconductoare in functie de cum este dar daca inca este moale poti sa o intinzi iar bine pe procesor si sa montezi coolerul, daca este uscata iti recomand sa pui alta si sa pui foarte putina astfel vei avea o temperatura mai mica cu 2-3 grade ( Atentie daca schimbi nu pune multaaaaaa ) sper ca ai inteles ce am zis.

| diesel94 a răspuns:

Http://www.emag.ro/......--pAlpha30 ieftin si destul de bun.