| zicaasae123 a întrebat:

Daca eu(de pe iphone) trimit un video,il sterg din galerie si sterse recent, dupa din conv, mie imi ramane in galerie videoul?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Te invat un truc este nevoie de 'resetare la setarile din fabrica', ca un fisier sa numai fie recuperabil daca asta te intereseaza; nu am idee cum e la iphone pentru ca folosesc doar android de zeci de ani, insa memoria telefoanelor e cam la fel si au asemanari cu memoriile nand de pe SSD-uri si Nvme-uri, asta inseamna ca e nevoie de o rescriere pentru ca un fisier sa numai piata fi recuperat, rescriere care la HDD este foarte simpla, la Nvme de exemplu se poate face cu softuri speciale, desi se spune ca functia TRIM ajuta in acest caz si ca bla bla nici fisierele sterse nu se mai pot recupera, am recuperat fara probleme de pe SSD-uri cu TRIM activ
Dand resetare la fabrica softul intern al telefonului va sterge toate informatii de pe acel telefon
Bineinteles ca exista si softuri speciale care fac asa ceva, insa cele bune pentru telefoane nu sunt gratuite!

| Violleta2022 a răspuns:

Da, ramane si la un control un special ist il poate recupera.

| relian a răspuns:

Nu mai ramane nicaeri, asta daca ai si iCloud off, asa aer putea sa mearga acolo si de acolo iar in telefon.

Daca ai video intr-o conversatie, poti evantual sa cobori iar acel video in galerie ce spui.

De semenea poti seta daca poze, video trimise in conversatii, sa mearga si in galeria, sau sa nu mearga nicaeri, sa faci tu manual daca vrei.

| Pitbull27 a răspuns:

Da, îți rămâne ( există programe speciale cu care poți recupera și tu și gur pozele sau un video șters )