| walika6699 a întrebat:

Daca imi cumpar un Apple watch SE din America de pe amazon o sa mearga daca il aduc in Romania?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Platesti Taxa vamala de import si TVA de 19%, ceea ce nu-i anvantajos fiindca ajunge la pret cat ai cumpara unul din magazin, cu avantajul ca cel cumparat din magazin vine cu garantie de 3 ani.

| walika6699 explică (pentru Violleta2022):

Am uitat sa spun ca eu deja sunt in america in california voiam sa intreb daca ar merge daca il aduc inapoi in Romania happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru walika6699):

Atata vreme cat ti-l pui la mana este ca si cum este al tau, pentru uz personal, deci nu ai nevoie sa-l declari si sa platesti nimic la el.
In orice caz, ce cumperi dupa amazon sunt fake-uri nu originale, dar cred ca stii asta.
Apple originale vand numai magazinele acreditate/reprezentante ale lui Apple, de aceea au si preturile atat de mari, nu chinezarii vandute de asiaticii de pe amazon.

Nici cumnata-miu nu a crezut, mai ales ca vanzatorul a spus ca este "original" si cand a ajuns in Australia si l-a dus cumnata=-miu la specialist, i-a spus razand ca-i o facatura (fake) de foarte buna calitate.
Cumanta-miu a facut imediat contestatie si a adus dovezi de falsitate cu poze, primite de la tipul care i-a detectat falsul primindu-si banii inapoi.
Pe amazon si ebay sunt milioane de asitici care vand numai chinezarii.
Vrei un Apple nou? Cumpara-l din magazin cu garantie si dovada ca-i Apple!

| Brizbriz a răspuns:

Nuuuuuuuuuuuuuu
aia fac shipping in Romania pentru ca vor sa dea tepe si Amazon-ul sa dea faliment

ffs, de unde ai scos asa o idee?!? MORRRRR de curiozitate

| UserRo10 a răspuns:

Nu merita pentru ca platesti vama la el si tva. Ia de pe Amazon, dar depozitul sa fie in Europa