| anonim_4396 a întrebat:

Daca imi pun o memorie de o frecvență mai mare decât imi suporta cpu....nu o sa meargă deloc sau o sa imi mearga la 2400mhz cat are si memoria integrată (la laptop)

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

1) Va functiona la frecventa celei pe care o ai instalate,
Dar exista si sanse sa nu functioneze deloc, daca latenta e prea mica, iar frecventa prea mare.
Nu de procesor tine asta, ci de placa de baza.
Teoretic, poti aduce la acelasi numitor comun atat frecventa, cat si latenta, din BIOS.
Practic, asta nu funcționează pe orice placa de baza.

2) e recomandat sa folosesti o placa cu specificatii tehnice identice (cu cat are placa inscris pe ea, indiferent cu cat ruleaza acum)
Prin specificatii tehnice ma refer atat la frecventa, cat si la latenta (CL), si capacitate.

3) sper ca te-ai asigurat ca ai inca un slot liber, si ca placa de baza a laptopului poate suporta o cantitate dubla de memorie.
Laptopurile recente si ieftine au aproape mereu o placa de RAM lipita de placa de baza, si unicul slot ramas e adesea si el ocupat.