| anonim_4396 a întrebat:

Daca instalez Linux Mint imi ramane ce am in Local Disk D?

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La inceput cand instalezi poti selecta sa stearg tot HDD-ul sau in partitia C:\ sa-si instaleze el sistemul. Daca alegi aceasta ultima optiune va crea o partitie C:\ mica si din restul fostei partitii C:\ va face partitia D:\. Dstraight face din Windows va deveni E:\.

Bula
| Bula a răspuns:

Se poate, trebuie sa faci doua partitii in loc de C:
O partitie vei folosi pentru instalarea propriu-zisa, atasata radacinii (root), iar cealalta faci de swap, de marimea dubla a memoriei RAM.

| Superior a răspuns (pentru Bula):

Ce ratat, eronat? Am zis ca poate apela la masini virtuale, cam ce ai zis si tu doar ca in 2 cuvinte.

| Bula a răspuns (pentru Superior):

Tu ai zis NU.
Masina virtuala este o simulare si e total altceva decat instalare.
Mai invata, macar notiunile, daca nu SI practica!

| WxRo a răspuns (pentru Superior):

Ce legatura are o masina virtuala cu instalarea pe hdd? Masina virtuala este folosita strict pentru a testa un sistem de operare. Daca vrei sa-l folosesti daily basis nu ai ce face cu masina virtuala.

| Superior a răspuns:

Ca sa instalezi un sistem de operare nou trebuie formatat :C, deci nu. Exista si varianta sa faci o masina virtuala, acum depinde si de tine.

| WxRo a răspuns (pentru Superior):

Gresesti. Poti instala linux mint in D: si apoi cu orice boot manager amarat iti selectezi ordinea de boot.
Uite o varianta : http://neosmart.net/EasyBCD/
Ubuntu chiar avea un executabil care iti instala ubuntu direct din windows.
Daca tin eu bine minte se chema wubi ..sau ceva de genul.

| Superior a răspuns (pentru WxRo):

Si eu am zis ca poate apela la masini virtuale. Nu e tot aia?

| Bula a răspuns (pentru WxRo):

Linux Mint are deja boot manager incorporat. Daca-l instalezi langa windows atunci te si intreaba daca vrei sa faci sa functioneze ambele sisteme, la alegere.
Invers, daca Linux este instalat prima data, atunci trebuie sa folosesti un boot manager, instalat ulterior, doar asa vei putea alege boot-ul intre Linux si windows.
.

Răspuns utilizator avertizat
| WxRo a răspuns:

Ramane tot ce ai in D: atata timp cat partitionezi tu manual C:-ul.
Citeste aici cu atentie daca este prima oara cand instalezi linux. Pt linux ai nevoie de 3 partitii nu doar 1 ca la windows ( 1 si-o face windows-ul automat )

| Bula a răspuns (pentru WxRo):

Pentru Linux ai nevoie de DOUA partitii (ext si swap), restul sunt optionale.

| WxRo a răspuns (pentru Bula):

Minimul este de 2 partitii...una ext si una swap. insa eu prefer sa fac si un /data

| Bula a răspuns (pentru WxRo):

In extensie poti face orice doresti. Eu am spus minimul necesar.