| Mihay98 a întrebat:

Sallut TPU! As vrea sa intalez linux 11.04. As vrea sa il instalez si sa imi ramana pozele, muzica si unele jocuri. Si ce este ubuntu? Am windows XP si am Local Disk (Chappy care am numai programe... Si mai am un driver (Dhappy care am poze, muzica si jocuri. Cum fac sa imi ramana (Dhappy-ul si in linux?
Sper ca ati inteles la ce ma refer!

Funda!

Răspuns Câştigător
| JustCosmin a răspuns:

Pozele, muzica si jocurile vor ramane in D, problema va fi ca jocurile de pe Windows, nu vor merge pe Linux. Ca sa instalezi Linux (Ubuntu Linux tongue), o sa formatezi partitia C si D-ul o sa-l lasi asa cum este si o sa instalezi Linux in C. Pentru a putea folosi programe din Windows pe Linux, o sa ai nevoie de programul Wine (nu stiu sigur daca vor merge si jocurile, poti incerca daca nu ai ce face big grin).

| Mihay98 explică (pentru JustCosmin):

Ma rog jocurile nu sunt o problema

dar daca il instalez zici ca pozele si muzica ramana in D... Si cum fac sa formatez doar C-ul? Ca am vazut pe youtube ca a bagat Cd-ul si atat a dat restart a apasat pe F11 si a inceput instalarea...

| JustCosmin a răspuns (pentru Mihay98):

Gasesti pe google tutoriale cum sa partitionezi HDD-ul in timpul instalarii. Tu nu o sa ai nicio treaba cu partitia D. E ca si cum ai instala Linux si sa faci dual boot cu Windows XP, doar ca tu vrei format direct. Daca nu vrei sa faci vreo greseala, mai bine chemi pe cineva care se pricepe.

| Mihay98 explică (pentru JustCosmin):

K multumesc mult! Ti-am dat funda! happy

6 răspunsuri:
| eandopuncttk a răspuns:

Mihaita tata. din cate se vede nu ai o treaba cu pc-urile! si tu mai vrei si linux? ce sa faci cu el? laughing lasa-te balta

| Mihay98 explică (pentru eandopuncttk):

Auzi desteptule eu am pus o intrebare. Au am facut un cont TPU sa ma pot documenta... Daca puneam intrebarea sa ma las de PC da ok iti dadeam funda. Dar asa primesti un raport de la mine.

| eandopuncttk a răspuns (pentru Mihay98):

Si uite asa eu ma p i s pe raportul tau