| Catalin_Valy_1999 a întrebat:

Daca instalez Windows Vista pe Un laptop Dell Latitude d610 care are 1GBram memorie Si este compatibil cu Windows Xp Se poate strica? A.p.p stiu ca ocupa mai mult nu am nevoie de foarte multa memorie in laptop.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Ai șanse mari să suprasoliciți hardware-ul de NU este dimensionat să lucreze cu alte sisteme Microsoft decât Windows XP. Dacă vrei upgrade software atunci ai la dispoziție sistemele non Microsoft, care (unele din ele) sunt gândite pentru a lucra pe hardware-ul ce îl ai. Oricum trebuie să ai un motiv bun pentru a instala Windows Vista, care se știe că e un Windows 7 nefinisat.
Deci ținând cont că de gaming poți uita că nu ai laptop de așa ceva recomand un Os non Microsoft.Detalii daca te interesează și desigur nu te iei după ciobănismele cibernetice ale cunoscuților care o să îți zică că da să instalezi Windwos 7 și să îl activezi ilegal că o să meargă, real nu va fi așa). Succes

| Catalin_Valy_1999 explică (pentru DeyCj):

Eu am mai avut Windows Vista Si 7 Si pe Windows 7 A mers mult mai bine decat pe Vista Dar ultima oara am avut Vista si am stricat Hardul uni imi spun ca din cauza unor jocuri (Merin) si de asta Intr-adevar am instalat multe alea in Vista Dar totusi nu stiu nu imi place Windows Xp deloc Prefer mai mult 7 Si il am si pe ala pot sa instalez Windows 7?

| DeyCj a răspuns (pentru Catalin_Valy_1999):

Nu recomand.Tu faci cum vrei.

8 răspunsuri:
| MisterSprinkle a răspuns:

La 1GB ram, laptop-ul va rula oribil(mai ales cu win vista).Ori dai 1 milion(Sa ai si procesor)si iti de 2-3-4 Gb rami si rulezi win 7 ok, ori iti recomand XP.

| horia2012 a răspuns:

Nu poti pentru ca nu are drivere pentru Vista. E destul de vechi si chiar daca instalezi Vista ai toate sansele sa nu gasesti drivere pentru el.
Deci, ramai la XP.

| Catalin_Valy_1999 explică (pentru horia2012):

Io am mai avut Vista si Windoes 7 si da am gasit driverele taoatet problema este ca ultima oara am avut Vista si mia "bulit" Hardul dar attuci cand aveam Windows 7 mergea super bine.

| horia2012 a răspuns (pentru Catalin_Valy_1999):

Nu Vista ti-a stricat hardul ci prea multe instalari de sisteme si alte erori pe care le-ai avut. Daca ai driverele atunci instaleaza W7. E mai bun ca Vista. Du ce-l instalezi, optimizeaza-l ca sa mearga mai bine.

| gaby202000 a răspuns:

Scuza-mi expresia dar cum dracului sa se strice daca instalezi un windows. In primul rand nu iti recomand sa instalezi vista pentru ca e bazat pe acceasi arhitectura ca XP. In al doilea rand are mai multe erori ca xp si consuma ram foarte mult pentru ca nu stie sa organizeze procesele. Daca tot vrei sa faci acest upgrade mai bine iti iei windows 7, eu l-am testat pe un pc cu 768 mb ram si mergea bine daca nu descideai multe aplicatii. Daca doar nu iti place interfata de la xp cauta pe net ux theme multipatcher si apoi windows 7/vista themes for xp.

| Catalin_Valy_1999 explică (pentru gaby202000):

Mersi Pentru idea cu tema am gasit tema de Windows 8 care este super mistowinking chiar nu pot face diferenta inte un Windows 8 original si tema pe care o am :*