| IulianBarosanu a întrebat:

Daca la command prompt (la pc) command promptul are in denumire system32 inseamna ca pc-ul e contruit pe 32 biti si nu o sa pot pune un windows pe 64 biti? Urgent

9 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Command Prompt se afla in C:\WINDOWS\System32\cmd.exe, indiferent daca ai sistem de 32 de biti sau pe 64.

Pentru a afla versiunea windows-ului intra in My Computer (sau My PC ), click dreapta pe spatiu gol, proprietati. Acolo vei vedea exact pe cati biti ai sistemul de operare. Alternativ poti apasa in acelasi timp butonul Windows + Pause.

| PainTech a răspuns:

Pentru ca sa pot instala un sistem de operare pe 64 de biti e nevoie ca :
- Procesorul sa fie construit pe 64 de biti.
- Placa de baza sa suporte 64 de biti.
Astea doua vin la pachet, verifici daca ai una, inseamna ca o ai si pe cealalta. Cum verifici? Cauti pe google modelul placii.

Orice placa de baza facuta in ultimi ~15 ani suporta sistem de operare pe 64 de biti.

Nota : Pentru a trece de la 32 la 64 e nevoie de o reinstalare completa. Vei pierde toate datele de pe partitia cu sistemul de operare.

| IulianBarosanu explică (pentru PainTech):

Eu nu am un sistem de operare pe acest laptop si incerc de ceva vreme sa instalez unul, am incercat cu win 10, nu a functionat nici pe departe, am pierdut ft mult timp, acum incerc cu win 7 ultimate dar sunt deja la a2a tentativa de instalare si nu inteleg ce nu functioneaza corect, am timpi de asteptare foarte mari pentru efectuarea de operatii simple, pana si pentru un command prompt trebuie sa astept cca 5 min daca nu mai mult, ce imi sugerezi sa fac?

| PainTech a răspuns:

Daca PC-ul era construit pe 32 atunci sigur nu mergea să pui 64. Nu e asta problema, lasă specificațiile și poate rezolvam.

| MCSOMI a răspuns:

Pentru un raspuns corect trebuie sane spui ce memorie (Ram) si ce procesor ai pe Laptop

| IulianBarosanu explică (pentru MCSOMI):

4 gb ram si procesor AMD A6-3420M APU cu Radeon (tm) HD Graphics

| MCSOMI a răspuns (pentru IulianBarosanu):

Procesorul slabut, totusi ar trebui sa mearga win7, chiar si 10.
Ce spune pe ecran in momentul in care te anunta ca nu poate instala programul? Fa o poza!

| IulianBarosanu explică (pentru MCSOMI):

Nu am vreo eroare sau ceva, windows-ul s-a instalat cu succes dar am black screen la startup vreo 20 min apoi continua procesul de deschidere, dupa ce ma logez si da loading Welcome din nou am black screen cu cursor

| MCSOMI a răspuns (pentru IulianBarosanu):

Ok! Urmeaza urmatorii pasi
porneste/ tine apasat tasta F2/intri in bios/seteaza ora si data/seteazaboot(pornire de pe hardul in care ai instalat Windows)/salveaza si iesi.
Porneste PC-ul normal