| ItsKareeeen a întrebat:

Dacă led-urile au direct bandă adezivă pe spatele lor, mai este necesară lipirea cu un alt obiect? Ca luminile să pătrundă în toată cameră trebuie lipite pe perete sau pe tavan? Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| nukeyly a răspuns:

Led-urile au direct bandă adezivă:
Nici o banda adeziva din comert nu sta lipita pe termen lung permanent mai ales pe tavan sau 5m liniari grei pe perete unde mai e si cald sau ai soare + UV, lipiciul tinde sa se lase si rezultatul e de cacao PICA.
Variante in functie de situatie
1. daca ledurile doar trebuie sa zaca undeva si sa dea lumina fara pretentii le pui in oricum si nu conteaza prinderea=[rar]
2. prindere mecanica directa cu surub lateral=[mai niciodata]
3. lipire lateral/trasversal cu silicon sau hot glue=[in litere luminoase reclame, aici mai pot fi module led in loc de banda]
4. exista profile din aluminiu diferite dimensiuni cu capac sanie alb de obicei in care bagi banda led, vizual e ok, dar! 1m de profil costa ceva.=[la vedere, virtine bijuterii, locatii cu pretentiii, acasa la god]

Ca luminile să pătrundă:
Intr-o camera cu tavan alb[ajuta] ai scafa din rigips roata roata
si in interior pui ledurile cu fata in sus sa lumineze indirect camera.
De le pui pe perete trebuie puse drept aici as merge pe profile din aluminiu, si daca nu e buget pui banda simpla si la imbinari daca nu au mufe mama tata trebuie cositorite[sa ai cositor BUN], cu fire de legatura, ia in calcul cati metrii de banda duce o sursa led posibil mai multe puncte de alimentare sau mai multe surse
Direct pe tavan te complici desi logic ar fi cel mai bine, recomand un laser pentru rezultate bune de aliniere.

ps:
Pentru lumina BUNA ia banda led cu multi wati pe metru, MINIM 14W/1m. Lumina rece nu-i buna la ochi[emite unde gama], neurta e ok, calda e cea mai buna, Pentru rezultate AZ as merge pe un RGBW.

1 răspuns:
| helpforyou a răspuns:

Daca au acea banda le fixezi direct. Iar daca vrei sa ai lumina in toata casa le pui pe tavan.