| anonim_4396 a întrebat:

Daca maresc memoria RAM a calculatorului, ce anume ar mai trebui schimbat? big grin

14 răspunsuri:
| Tlbi a răspuns:

Imbunatateste-ti memoria RAM: http://xux.ro/cum-sa-imbunatatesti-memoria-ram/

| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Ca sa iti maresti viteza calculatorului sau cum, ca n-am inteles.

| anonim_4396 explică (pentru DirectDinBerceni92):

Vreau sa cumpar o memorie RAM de 2GB sau mai mult, insa am auzit ca trebuie sa existe o anumita compatibilitate intre componente. big grin Si nu stiu ce anume ar mai trebui schimbat, daca trebuie. big grin

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai stai asa putintel...Trebuiesc stiute cateva chestii:
1.Placa de baza, de obicei are 2 sloturi pentru ram.
2.Placile de baza, unele, pot rezista la maxim 2 gb ram.
3.Ram-ul si cu placa de baza trebuie sa fie compatibil(DDR)

| Kazimir a răspuns:

Ar trebui să-ți bagi placa de Rami în cap... poate ești mai isteț sau doar mai rapid de prost.

| anonim_4396 explică (pentru Kazimir):

Ar trebui sa-ti dai foc. happy

| Hash001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu toata lumea stie de la nastere, te inteleg. Pai trebuie sa-ti schimbi cam tot pentru o componenta, asa sunt facute PC-urile momentan. In general placa de baza (motherboard-ul) face fite si in general toate celelalte placi trebuie sa functioneze impreuna cu RAM-ul deci intreaba la un magazin de PC-uri si iti recomanda cineva ceva.

| drhotzu a răspuns:

Topicul!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. iti trebuie acelasi DDR ca la fostele placute de ram (DDR1, DD2, DDR3)
2. daca pui alti rami pe langa cei aferenti trebuie sa fie de aceeasi frecventa ca sa fie compatibil altfel ii pui cam degeaba...
3. iti trebuie un procesor destul de bun in functie de cat vrei sa pui...
4 iti trebuie un windows pe 32 biti sau 64 biti in functie de cati pui.
da-mi mesaj daca nu te descurci...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Postarea de la Dragoste si sex.

| TupacShakur a răspuns:

Nu trebuie schimbat nimic in calculator.
trebuie sa iti iei rami in functie de calculator.
de exemplu: trebuie sa stii tipul de rami adica SDRAM(pe placuta de ram sunt doua taieturi mici.)
DDR
DDR2
DDR3
trebuie sa te uiti in manualul placii de baza sa vezi cata memorie suporta fiecare slot si cat este maximul care poti sa il pui.
daca vrei sa adaugi rami pe langa aceia care ii ai nu trebuie neaparat sa fie de aceiasi frecventa deoarece frecventa memoriei este determinata dupa cea mai mica fregmenta
ex: daca ai o placuta de 533 mhz una de 800 mhz si unda de 1066 mhz per total frecventa utilizata va fi de 533mhz.
placile de baza mai noi au 4 sloturi nu 2 si cand instalezi memoria trebuie sa fi atent la configuratie.
daca cumperi un kit de ram adica 2 placute de aceiasi capacitate si frecventa trebuie sa le pui in mod dua channel adica sa le pui in sloturi de aceiasi culoare.
bafta la upgrade.
daca mai ai vreo nelamurire spune-mi

| catalinb a răspuns:

Deci in functie de rami trebuie ales Windows-ul:
1. 1 Gb Windows xp ( sau mai putin )
2. Mai mult de 2 gb windows 7 ultimate ( merge cel mai bine ).
In al doilea rand sa nu te uiti la rami! La procesor... Degeaba ai 4 gb ram daca ai procesor de 2 ghz ( fara dual core ).
Apoi rami, si dupa placa video.
Rami pot fi SDRam/ DDR1 / DDR2 / DDR3.
Procesorul poate fi Dual core / single core / trial core / quad core / six core / 8 core.
Placa video poate fi DDR1/ DDR2/DDR3/DDR4/DDR5.
Toate aceaste scrie pe ele, sau in Aida64 sau everest ( programe ).
Eu am urmatoarea configuratie:
Amd Fx Bulldozer 8 cores
8 Gb DDR3 Corsair 1800 Mhz
Placa video GTX XFX Hard play.

Răspuns utilizator avertizat
| IoanIstrate a răspuns:

Nimic daca pui ram virtual. Uite aici cum sa face: https://www.youtube.com/watch?v=rUxnveX-93E