| Bogdan2304 a întrebat:

Daca mias pune panouri solare pe casa as avea curent asa as putea sa fac incat la calorifere sa nu mai am nevoie de gaz.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Https://imobiliarebacau.org/......-si-bacau/
Atat am gasit acum dar stiu ca este un cetatean care vinde energie in sistemul national. L-am vazut la televizor.

| relian a răspuns:

Da poti normal ca poti, dar deponde si de cate panouri instalezi, ce putere au.Iti pui in locul unei centrale pe gaz una electrica si aia e tot.Cred ca ai informatii cum sa ce trebuie sa faci sa instalezi panouri, e nevoie de o lege, nu stiu daca in RO este deci aia tu trebuie sa vorbesti, trebuie sa te racordezi la reteaua existenta, adica la cea la care esti sia cum, dar trebuie facut un alt contract intre tine si cei care adminsitreaza reteaua electrica.Aia or sa vrea doar daca ii obliga legea, deci aia trebuie sa stii sigur.Sa faci tu sa fii independent de toate e si mai scump.Adica si asa panourile astea is nu scumpe ci f scumpe, nu merita daca faci socoteala cit gaz consumi tu si cit ai da pentru instalarea de panouri.Deci cu banii aia folosesti gaz stiu si eu 10-20 de ani poate, deci nu stiu cit de convenabil ar fi. Daca ar fi asa de simplu si econimic toti siar pune, ar muri astia de produc curent de foame laughing Panourile solare is o oprtiune asa temporara, asttea nu rezolva problema energiei, sau costul.Deci ce intrebi tu se poate fara problema.dar daca as avea panouri nici de calorifere nu ai mai avea nevoie, nici de centrala de nimic, cumpar aeroterme si aia e tot, nu calorifere nu pompe, nu centrala, nu probleme.Pui aeroterma si aia te uce 25 de ani fara sa-i faci nimic.

| Dismally a răspuns:

Nu, caloriferele electrice consuma mult iar panourile solare nu sunt destul de puternice.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Daca ai cca 25 de mii pui ce iti place.

| maximoionut a răspuns:

Iti pot raspunde tehnic fiind pe meserie, cauta sa iei panouri cu functie dubla, ce inseamna asta adica si solare dar si pe lumina iarna la temperatura rece se incarca de la lumina zilei si da avand radiatoare electrice poti inclazi cu usurinta o casa de locuit