| GEORGEL2012 a întrebat:

Daca pun 2 memorii ram a cate 2 Gb fiecare nu mai porneste calculatorul...trebuie sa las doar una...adica porneste dar nu apare imaginez pe ecran.o placa este Kingmax si una kingstone una mai mare alta mai mica dar tot ddr 3 oare ce are"?

Răspuns Câştigător
| Thebestkiller a răspuns:

Cele doua placi trebuie sa aiba aceeasi dimensiune

9 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

"Daca pun 2 memorii ram a cate 2 Gb fiecare nu mai porneste calculatorul"... apoi spui..."o placa este Kingmax si una kingstone una mai mare alta mai mica"!
Esti adormit sau nu esti in stare sa te exprimi in limba romana?
Pai ori sunt de 2GB fiecare, ori e una mai mica si una mai mare?

| Jipa95 a răspuns:

Ce ai facut ai luat placuta ddr 3 de laptop sau de pc cand tu ai ddr 2? Inainte sa cumperi cate o componenta, intereseaza-te ce ai in pc, memoriile nu se cumpara asa pe care o apuci.

| Blamely a răspuns:

Fie diferă ramii fie e stricat un port.

| LuciWv a răspuns:

Poate al doilea port e defect, ia-ti ai bine una de 4GB ram

| timeOUT a răspuns:

Da, cred ca nu sunt compatibile, verifica care este buna pentru pc'ul tau, si ia doua la fel, sau daca ai posibilitate, una de 4gb.

| Stef69 a răspuns:

Nu conteaza capacitatea conteaza frecventa pe care lucreaza una poate sa fie pe 1600 mhz alta pe 1333 mhz trebuie sa fie amandoua pe aceeasi frecventa chiar daca una e de 1 gb si alta e de 512 mb

| Raluca2814994 a răspuns:

Ori este stricat 1 slot de pe placa ta de baza, ori daca nu difera ramii intre iei, adica o placuta are o frecventa anume si cealalta placuta o frecventa diferita, daca au amindoua placute aceiasi frecventa incearca sa le pui pe rand, sa incerci cu o singura placuta pe fiecare slot si vezi care este "buba"