| Cristian_George_1998 a întrebat:

am o mica problema cu RAM-ul.
Acum un an am cumparat o placa de RAM de 2 gb. Nimic interesant.
De aproximativ o luna face fite RAM-ul. Rareori nu porneste calculatorul.(porneste dar nu apare nici o imagine pe monitor)
De obicei cand il aprind, placa de baza scoate un mic sunet si atunci porneste calculatorul. Este vreun avantaj daca as pune 2 placute a cate 1 gb?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Daca esti sigur ca e de la RAM, ori una ori 2 nu e nicio diferenta la performante. Ai un mic avantaj.
Daca pica una, ramane cealalta.
O sa- ti dea niste erori, scoti pe cea defecta si OK. Daca mai ai memoria veche, inlocuieste-o si vezi daca merge. Cel mai bine du-te la un service. Zgomotele pot proveni si din alta parte.

| Cristian_George_1998 explică (pentru horia2012):

Nu, ma refer la sunetul de aprindere face un fel de bip cand intra memoria RAM.

| horia2012 a răspuns (pentru Cristian_George_1998):

Daca e un beep, 90% e de la RAM. Exista memtest pentru verificarea memoriei:
http://www.softpedia.com/get/Tweak/Memory-Tweak/MemTest.shtml
sau de aici poti descarca sa faci bootabil un CD si sa rulezi memtest din boot.:
http://www.memtest86.com/download.htm

5 răspunsuri:
| VyrusEleven a răspuns:

Nu exista practic nici o posibilitate. E imposibil. Cel mai apropiat lucru pe care poti sa-l faci de ceea ce ti-ai propus e sa incarci windows-ul pe tableta, la fel ca pe un CD sau un stick. Doar sa-l ai acolo. Nu sa ruleze. Sorry, daca exista vreo posibilitate te ajutam sad

| RazvanCTC a răspuns:

Da daca pui 2 placut a cate 1 gb iti lucreaza de 2 ori mai bine...si face figuri ca daca ai un slot liber atunci placa de baza se chinuie sa scaneze slotul gol si de aia til indetifica greu funda?

| suntserios a răspuns (pentru RazvanCTC):

Prea tare aia cu lucreaza de 2 ori mai bine si cu scanatul slotului gol... numai tampenii ai debitat acolo.