| WhiteLife a întrebat:

Daca scot bateria din lapop si o tin asa un an, sa zicem, i se va prelungi durata de viata? Cand o voi pune la loc va fi ca atunci cand am scos-o? Am folosit-o cam o luna.

Răspuns Câştigător
| recort a răspuns:

Daca o depozitezi in conditii optime (n.r. temperatura adecvata, ferita de umezeala si de fluctuatii de temperatura) da, se va prelungi durata de viata deoarece celulele care alcatuiesc bateria nu sunt solicitate. Dar trebuie sa ai in vedere faptul ca aceste baterii sunt concepute sa fie incarcate, astfel pentru efecte optime ar trebui din cand in cand sa o mai incarci 20\25 de procente.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Si in stationare se distruge. Trebuie incarcata din cand in cand si nu trebuie sa scada sub 20-30%.

| vladutcornel a răspuns:

Nu. Din contră, se va nenoroci mai mult.

| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat tii laptopul inchis (adica fara curent in el) nu-i nevoie sa-i scoti bateria, pentru ca nu o consuma nimeni. Nu uita, asta-i laptop, nu masina!

| K0sti a răspuns:

Nu, se va strica daca intra in descarcare profunda! Circuitul de protectie o va face inutilizabila daca scade sub un nivel prestabilit de fabricant! Mai cititi...

| PirvulescuCosmin a răspuns:

Nu. Va tine la fel ca atunci, cand ai scos-o.

| MikYMous3 a răspuns:

Nu o sa se repare singura, nu e planta/om/animal,