| msamy a întrebat:

Cat este de bine sa tin laptop-ul in priza cu bateria scoasa?
Folosesc laptop-ul mai mult acasa si dupa mine l-as tine in priza cu bateria scoasa pentru a prelungi viata bateriei dar mi-a zis un prieten ca nu imi recomanda sa fac asta pentru ca in cazul unei caderi de tensiune sau ceva de genul se poate strica laptop-ul si sfatul lui era sa nu scot niciodata bateria si sa o incarc de fiecare data cand se descarca.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este bine sa-l tii cu bateria scoasa dar de 1-2 ori pe luna sa-i folosesti bateria.
Cel putin asa scrie in cartea tehnica a laptop-ului meu, am Acer Aspire. Ar trebui sa vezi ce scrie in cartea tehnica a laptop-ului tau.

| K0sti a răspuns:

Oricat, numai ca daca scoti bateria trebuie sa faci asta cand e incarcata la 40-50% si sa o depozitezi intr-un loc racoros!
Citeste aici: http://www.epasystems.ro/incarcarea-acumulatorilor/

| hp8510p a răspuns:

E cam adevarata faza cu caderile de tensiune. Daca stai intr-o zona in care nu prea sunt caderi de tensiune atunci scoate-i bateria