| Vidu a întrebat:

Daca tastatura face beep cand apas 5 taste e mecanica sau nu? Rog seriozitate, dau funda.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-are nici o legatura. Dar... de obicei cele macanice vin cel putin cu 6 Key Rollover, adica maximul suportat de protocolul USB standard.
Tastaturi cu N Key Rollover ai sa vezi doar pe PS/2, indiferent ca sunt mecanice sau cu membrana sau orice alt mecanism.
Daca vrei sa afli daca e tastatura mecanica scoti o tasta si vezi ce sistem este inauntru. Daca vezi un dom de silicon, atunci e cu membrana, daca vezi un pin in forma de "+", cel mai probabil e o tastatura mecanica.