| Adyspeed a întrebat:

Daca tin PC aprins si fulgera are ceva? nu am impamantare la priza dar stiu ca daca vine curent mai puternic se ard sigurantele de la panou. voi ce stiti? cum e mai bine sa fac? Funda plus voturi

Răspuns Câştigător
| paco_8719 a răspuns:

Scoatel din priza, risit sa ti se arda calulatorul si toata instalatia din casa.

4 răspunsuri:
| conundrum a răspuns:

Intai se ard sigurantele din panou/daca trece de ele ajunge in sursa/in cel mai rau se arde sursa sau daca e una mai buna are o siguranta/nu are cum sa ajunga de la un fulger sa iti arda calculatorul/e ca orice alt aparat bagat in priza inca cu o mai mare protectie pentru ca are sursa separata fata de restul componentelor adica e si ambalata separat/e in cutiuta ei de metal

| Bob a răspuns:

Mi-e lene sa-ti explic fenomenul, dar cum zicea si #conundrum, daca trece de sigurante (si in majoritatea cazurilor trece), tu neavand impamntare iti recomand un UPS (unitate de protectie si stabilizare a tensiunii curentului eletric), ce are incorporat un acumulator ce poate dura pana la 30 min (are acelasi rol ca si bateria de la laptop doar ca tine mai putin), timp suficient pentru a-ti salva documentele/datele in siguranta in caz ca se ia curentul si sa iti opresti PC-ul.

http://www.emag.ro/......pUPS-650VP

| PetreConstanta a răspuns:

Nu se intampla nimic doar ca vei ramane o perioada fara net

| DhEnNu a răspuns:

Eu in locul tau nu as lasa PC deschis ca poate sa ia foc in timp ce fulgera si tuna sau sa ia priza foc fundita?