| ssilverrsstonee a întrebat:

Daca un videoproiector are rezolutie buna, dar il conectez la un laptop cu rezolutie proasta, imaginea proiectata va fi la fel ca pe laptop sau la rezolutie buna?

5 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Eu videoproiector n-am folosit si in general am vazut ca au rezolutie destul de mica.
Daca insa videoproiectorul are rezolutie mai mare decat a ecranului laptopului, atunci dupa conectare la laptop se poate seta o rezolutie mai mare, si asta deoarece placa video a laptopului suporta rezolutii mai mari decat rezolutia ecranului laptopului (limitarea rezolutiei la laptop e data de ecran care are rezolutie mica, insa placa video poate mai mult). Ecranul laptopului are rezolutie mica si de aceea nu sepoate seta pe ecranul laptopului o rezolutie mai mare. Eu cand conectez un monitor la laptop, pot folosi rezolutia nativa a monitorului, deci folosesc rezolutia mai mare a monitorului si acelasi lucru ar trebui sa se intample si in cazul folosirii unui proiector cu rezolutie mare decat a ecranului laptopului.

| iwefgOficiall a răspuns:

Nu o sa mearga pe rezolutie lui nu pe cea nasoala de la laptop.

| bystefu a răspuns:

Gresit! Se va vedea la fel de prost, laptop-ul da un semnal X pe care videop. Il da mai departe, n-are cum sa-l filtreze din placa video semnalul X, rezoluția bună la vp se refera la faptul că e compatibil cu rezoluții mari, dar din 480p n-are cum sa-ti faca 1080. (Mă refer strict la claritate, nu la dimensiunea imaginii)

| Algo098 a răspuns (pentru bystefu):

Corect, asa stiam si eu ca videoproiectoarele au rezolutii mici, insa cu timpul observ ca apar si modele mai bune, de exemplu http://altex.ro/videoproiector-acer-a1500-full-hd-alb/ are rezolutia nativa FHD (1920x1080), deci in general mai mare decat rezolutia laptopurilor mai putin pretentioase. Daca insa proiectorul are rezolutie slaba cum ar fi http://altex.ro/......d-640x360/ atunci e clar ca nu se va vedea bine, chiar daca proiectorul poate primi semnal cu rezolutie mai mare de la placa video.