| Vladut_4055 a întrebat:

Daca vreau sa imi schimb placa video depinde ce placa de baza am?

2 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Depinde de slotul pe care il ai pe placa de baza.
Daca calc tau e oarecum nou adica de cel mult 5 ani vechime atunci sunt doar 2 sloturi: AGP 8x si PCI-E (pci express).
Ca sa vezi ce placa video ai dai asa: start --> run --> dxdiag --> ok si te uiti la Display cauti modelul placii pe net si sigur gasesti pe ce slot e.
Daca poti desface carcasa atunci te poti uita intai pe google cum arata porturile agp si pci e si apoi te uiti la tine in calc.
Daca mai ai si alte intrebari sau te intereseaza tutoriale despre pc
iti stam la dispozitie pe http://www.tutorialepc.ro

| m5789932 a răspuns:

Da depinde si de placa de baza. Daca nu are slot AGP, atunci se merita sa-ti cumperi o placa video ceva mai buna. Placi video pentru sloturi PCI-Express 2.0, sau daca nu ai demult placa de baza chiar si 2.1.