| ofată7 a întrebat:

Dacă vreau să pun un SSD de memorie mai mare la laptop, pierd tot ce am pe el? Mă refer la poze, jocuri, muzică, documente

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

2 intrebari :
1) Pe acesta actual, il ai impartit in 2 partitii, una C: pentru Windows
si o alta D:, unde ai documente, poze, filme, etc?

2) sau ai cumva si un HDD pe langa acel SSD? (banuiesc ca nu, dar am zis sa intreb)

Daca la momentul de fata ai doar un SSD pe el,
scoti SSD-ul si il inlocuiesti cu cel nou (de preferat cineva care se pricepe, sau un tehnician, nu tu).

Instalezi Windows pe cel nou.

Toate datele raman pe cel vechi, trebuie sa atentionezi persoana care il scoate sa nu stearga de pe el nimic, si sa nu il formateze.

Poti conecta SSD-ul vechi la laptop printr-un astfel de cablu adaptor, si e ideal asa, fiindca il poti folosi oricand ca SSD extern, unde depozitezi date pentru pastrat:

https://www.emag.ro/......D8CSHLMBM/

Dupa ce ai noul SSD in laptop, ai activat Windowsul si totul functioneaza,
ar trebui intai sa muti tot ce ai DE PASTRAT de pe fostul SSD pe cel nou din laptop (ma refer la documente, poze, muzica, filme, kituri de programe (care sunt uneori in fisiere zip, alteori nu)

dupa care poti formata tot SSD-ul vechi, creezi o partitie,
si copiezi inapoi pe el tot ce doresti sa pastrezi.
(daca noul SSD e foarte mare, le poti lasa si pe el oricum, dar e important sa ai o copie de rezerva pentru datele important.
In felul acesta, cu un astfel de adaptor precum cel de mai sus,
ai transformat vechiul SSD (cel actual), intr-un SSD extern pentru pastrat date importante. Important, pentru ca SSD-urile se defecteaza in timp, pierzand celule.)

| ofată7 explică (pentru NLS):

Nu am ssd, dar am auzit ca e mai bun fata de ce are laptopul inclus și toate alea ce am pe el sunt în C din ce am văzut

| NLS a răspuns (pentru ofată7):

Deci tot ce ai de pastrat este momentan pe C:

Atunci sub nici o forma nu trebuie stearsa/formatata partitia.

NU merita sa te complici cu clonarea, este o imensa prostie din punctul meu de vedere, si ar trebui folosita doar in situatii speciale, nu de catre oricine si pentru orice situatie.

Daca laptopul are unitate optica (CD sau DVD), poti renunta la ea, si poti cumpara un "HDD drive caddy", in care vei monta un SSD in format SATA 2.5"

https://i.ebayimg.com/images/g/qa8AAOSwR0hbT~8J/s-l1600.jpg

Astfel ramai si cu actualul HDD in laptop, (dar nu il vei mai folosi pentru Windows)
si vei avea si noul SSD, pe care vei instala sistemul de operare, programe, jocuri, etc.

######
Daca NU ai unitate CD/DVD, va trebui sa renunti la ideea de 2 unitati de stocare in laptop, vei avea doar noul SSD, in locul actualului HDD.

HDD-ul il poti folosi drept HDD EXTERN, daca cumperi un adaptor USB-SATA, cum ti-am indicat in postul trecut.

Sau daca cumperi o carcasa de HDD extern, de 2.5" (doar carcasa, fara HDD in ea. Vei introduci HDD-ul tau).

######

Cum spuneam, pentru scoaterea HDD-ului si introducerea SSD-ului in laptop, ar fi indicat sa apelezi la un service de calculatoare.

In rest, cu instalarea Windowsului, o poti face si tu DACA vrei,
si te pot ajuta pas cu pas, dar trebuie sa iti creezi INAINTE SA SCOTI HDD-ul,
un stick bootabil cu kitul de Windows (pe care il iei de pe site-ul oficial Microsoft).
Nu e ceva foarte complicat, si e bine sa inveti sa iti reinstalezi singura sistemul de operare, pentru situatii speciale.

Doresti sa cumperi singura noul SSD, si apoi sa mergi la service cu el, sau o sa cumperi de la ei?
Poti alege orice varianta doresti, dar e bine sa alegi un brand de calitate,
NU: ADATA, Intenso, Transcend, TeamGroup, GoodRam, HikVision, etc

https://www.pcgarage.ro/......r-25-inch/

Eu as recomanda:
Silicon Power Ace A55
Crucial BX500
WD Green
Lexar NS100
sau WD Blue SA510

Daca e prea mult pentru tine 1TB,
sau sunt prea scumpe, exista si variante de 500-512 GB

| ofată7 explică (pentru NLS):

Mersi de ajutor și sfaturi happy

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu le pierzi, raman pe cel vechi
ideal e sa le salvezi inainte pe un hard extern

| lpavel a răspuns:

DA! Fa o copie pe un alt ssd/hdd iar dupa instalare le pui inapoi!

| KovacsB a răspuns:

Ideal este sa-l clonezi pe cel vechi.
Nu pierzi nicio aplicatie si nicio licenta etc.