| fair play a întrebat:

Dati-mi lista de carti care trebuie sa le citesc pana in clasa a 12a pentru bac, va rog!

Răspuns Câştigător
| 16.laura.16 a răspuns:

Enigma Otiliei
Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi
Ion
Morometii
Baltagul
Moara cu noroc
Alexandru Lapusneanul

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Ar trebui sa afli dupa ce manual alternativ veti studia in liceu.Fiecare autor de manuale alege alte texte ca fiind reprezentative pentru un anume curent literar.In ce clasa esti?

| corcodusa a răspuns:

Clasa a X-a

Povestea lui Harap-Alb - Ion Creanga
Moara cu noroc - loan Slavici
Ciocoii vechi si noi - Nicolae Filimon
Ion - Liviu Rebreanu
Maitreyi - Mircea Eliade
0 scrisoare pierduta - I. L. Caragiale

Clasa a XI-a

Chirita in provintie – Vasile Alecsandri
Alexandru Lapusneanul - Costache Negruzzi
In vreme de razboi - I. L. Caragiale
Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi - Camil Petrescu
Nunta in cer - Mircea Eliade
Enigma Otiliei - G. Calinescu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invata sa pui intrebari la categorii potrivite. oricum nu-ti va folosi la nimic! nu-ti pierde vara pentru. jegul de bac. dar daca chiar crezi ca n-ai ce face in vacanta ce e pe vine, incepe cu cartile mai lungi gen Mara(desi varianta cu asta n-am auzit sa pice vreodata), Enigma Otiliei, Ion, Morometii, Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi(sau alt roman psihologic pe care-l studiati si la clasa dupa manual cel mai probabil). Carte de comentarii iti recomand culegerile de bac sau cartea prof. Marianei Badea. Cel mai structurat(usor, logic) inveti din cartea ei.

| diaalexandra2002 a răspuns: