| stolz a întrebat:

(Dau fundă!) Această întrebare este adresată cunoscătorilor de Photoshop. Trebuie să scriu ceva foarte mic pe un format A4, dar scrisul care este de 10/11 pentru. se vede pixelat sad setările fontului sunt ok (orice font aș încerca, se vede la fel). Ce pot face să nu se mai vadă pixelat? Am scos foaia la imprimantă, și se vede oribil, chiar habar n-am ce pot face.

4 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Depinde si de imprimanta si de imagine.

Ca sa se vada mai bine, imaginea trebuie sa aiba rezolutie mai mare, de exemplu 600 dpi (Pixels/Inch) sau mai mult, 1200 - la rezolutii mari e nevoie de memorie ram mai multa, altfel merge greu.

La imprimanta se dau setarile la calitatea maxima.

Nu stiu ce rezolutie are imaginea sau cati pixeli pe lungime si latime. Daca nici pe monitor nu se vede bine, rezolutia trebuie marita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru halogen001):

Cum maresc rezolutia? e pe 300 ppi

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inainte de a scrie textul, de la "Image" din bara de sus se merge la Image Size sau se deschide cu (Alt+Ctrl+I), iar la Resolution se scrie de exemplu 600 in loc de 300 si se da OK. Daca nici la 600 nu e suficient, la 1200 sigur e bine insa fisierul e mare si se lucreaza mai greu. "Image Size" functioneaza cand e un singur strat Layer. Eu am incercat pe un Photoshop CC.

Eu nu folosesc Photoshop, imi place mai mult Jasc Paint Shop, Corel PaintShop happy, dar problema cu scrisul mic pixelat e la fel peste tot, tine de rezolutie.

| stolz explică (pentru halogen001):

Cred și sper că am rezolvat problema, am descărcat Illustrator și se vede perfect. Sper că va ieși la fel de perfect și la imprimantă, mulțumesc oricum!