| noone3239 a întrebat:

DAU FUNDA. Buna, am nevoie de un raspuns. M-am gandit la ceva dar nu stiu exact daca exista. Eu am Internet cu modem, de la ClickNet. Nu cumva exista vreo "chestie" in care sa bagi firul de internet care vine de la modem si acea chestie sa mai aiba doua mufe in care poti baga inca doua fire de internet astfel incat unul sa il conectezi la calculator si unul la laptop, si sa ai pe baza aceluiasi modem internet la ambele?

Răspuns Câştigător
| Armodar a răspuns:

Bineinteles ca exista...si este printre cele mai comune echipamente din lume... daca vrei doar pe cablu se numeste hub sau switch. Eu as merge din foarte multe motive pe switch si nu pe hub desi e putin mai scump iti spun ca merita clar.

Daca pe deasupra vrei si wireless pe langa conectarea cu fire se numeste wireless router sau wireless switch.

Toate echipamentele astea le poti gasi oriunde pe net.

2 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Ai nevoie de un router.

| traveler a răspuns:

Nu folosi switchul (hub) deoarece imparte ip ul rezultat din modemul cliknet la ambele compuri si merge anapoda mai ales daca joci online, navighezi etc.Foloseste un router aproximativ la acelasi pret insa acesta aloca fiecarui comp conectat ip static individual si va lucra trasnet.Bafta oricum ajut si fara funda.Succes