| scipianus a întrebat:

(Dau funda big grin) As dori ajutor in legatura cu configurarea internetului pe Ubuntu. La scoala folosesc in unele ore Ubuntu 11.04 de pe un live-cd, dar am o problema straight face zice ca nu este conectat la internet straight face Un coleg m-a ajutat sa modific la setarile retelei metoda de conectare cu IPv4 punand ip-ul care-l avea pc-ul si restul setarilor pe-acolo, am mai modificat si la mozilla la preferinte ip-ul si ce mai era, numai ca tot ce am reusit astfel e sa fac sa arate in sfarsit ca acea conexiune merge si pe mozilla merge net-ul perfect, doar ca in afara de mozilla pe orice altceva nu merge net-ul straight face Adica daca vreau sa descarc ceva din ubuntu software center mi se zice ca nu este conexiune la internet, ca nu poate fi contactat serverul de download sau ceva de genul, iar alte setari la acel software center pentru conexiune la internet nu am observat straight face Are cineva vreo idee cum s-ar putea rezolva aceasta problema? thinking (Dau funda big grin)

Răspuns Câştigător
| Bob a răspuns:

Am idee ce poti face, stiu cum poti rezolva problema, dar sunt prea obosit si mi-e lene sa-ti explic ce si cum sa faci (e poveste lunga), iar daca zici ca intrii de pe live cd, oricum ai face, tot nu e o solutie permanenta.

Pe scurt, trebuie sa faci (de fiecare data pentru live cd) ceea ce ti-a aratat colegul tau, iar pentru. ubuntu software center, trebuie sa gasesti prin setarile lui "network connections" sau ceva cu referire la setarile retelei (ca nu mai stiu exact cum se numeste in linux) si sa ii faci aceleasi setari pe care le-ai facut la mozilla.

O seara placuta iti doresc.

3 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Eu acum scriu de pe un hard care are instalat pe el Ubuntu 11.04 dar nu am habar ce înseamnă în mintea ta un live-cd.
Dacă prin un live-cd înțelegi joaca înainte de instalare că vezi cum este cu acest sistem de operare, tu de fapt nu ai Ubuntu instalat pe hard!
Până nu ai sistemul de operare instalat pe hard normal că nu poți descărca nimic din din ubuntu software center iar,, mi se zice ca nu este conexiune la internet,, și este aiureală ce vrei tu.
Instalează-ți pe hard U.L.11.04, eventual în paralel cu Windows-ul tău și descarci ce vrei tu.
Dacă ai deja instalat pe hard Kiwi Ubuntu Linux, nu ai cum să instalezi pe același hard și U.L. 11.04 că sunt sisteme de operare aproape identice.
Eu nu am înțeles nimic, din textul întrebării scrise de tine, dar m-am gândit ce dracu poate să fie.
Nu am priceput ce înseamnă un live-cd sau / și Wiki dar cred că sunt prostii.

| Bob a răspuns:

Se poate face (stiu din proprie experienta) dar n-am mai lucrat de ceva timp pe linux si nu stiu sa iti spun exact ce si cum.

| scipianus explică:

Tocmai asta e problema, nu exista la ubuntu software center o asa categorie de setari, si nici ce mai gasisem prin "start menu" ala din ubuntu nu mai avea vreo ceva de modificat in genul thinking