| oOoBrBoOo a întrebat:

Am o problema!
Sunt pe RDS si am un router edimax wireless BR-6228nS si cand bag cablul de la internet in laptop imi merge netu fara nici o problema dar cand bag cablul de la internet in router nu imi mai merge netu si nu prea stiu cum sa fac configurarea la el...A trebuit sa mut routerul de unde ii l-am scos din priza cablul de la net l-am scos si acum cand am pus totul la loc nu imi merge netu. PPTp imi arata disconect si ma gandesc ca ar trebui sa fie conectat dar nu pot de nicaieri sa-i dau conectare pentru ca nu imi arata nicaieri conectare/disconect. Ma puteti ajuta sa fac configurarea la el? Daca stiti sa faceti spuneti-mi si va las si id-ul sau orice sa ma ajutati. Daca aveti nevoie de mai multe detalii spunetimi.Multumesc

Răspuns Câştigător
| laurentiu80 a răspuns:

Cand ai cumparat routerul ti-a dat si un cablu de retea. Cablul de internet il bagi in primul port a routerului, e unul in colt pe care scrie wan cred. Cablul cel de retea il bagi in unul dintre cele 4 mufe a routerului, dupa care il conectezi la placa de retea a laptopului. Deschizi un browser, si tasteaza in bara de adresa 192.168.2.1, daca nu merge tastezi adresa asta http://edimax.setup dupa care enter. Iti va cere o parola, scrii la user admin si la parola 1234. Iti va apara un meniu cu mai multe taburi.Dai click pe Internet, apoi pe wan. La wan te pune sa selectezi ceva, selecteaza pppoe. Acolo va trebui sa scrii userul si parola de la rds de pe contract. Save si gata cam asta e.

| oOoBrBoOo explică (pentru laurentiu80):

Mersi mult! eu am scris userul si parola de la rds la PPTP.big grin acum am sa stiu ce trebuie sa fac daca se mai intampla astalaughing. Mersi inca odata.

1 răspuns: