| xL00P a întrebat:

Dau funda! Un telefon cu 2 gb ram va consuma mai multa energie a bateriei decat unul cu 1 gb ram?(presupunand ca telefoanele ar fi identice, exceptand memoria ram). Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Teoretic nu, practic da, va consuma un pic mai multa baterie.

Dar asta vine din cauza ta, care vazand ca e mai puternic, o sa ii bagi mai multe aplicatii puternice, care vor consuma bateria mai mult (cer mai mult procesor, si deci si baterie mai multa).

Repet, tehnic nu va consuma mai mult (sau ma rog, putin mai mult, dar suficient de putin cat sa nu conteze) iar practic va consuma mai mult din cauza utilizatorului.

2 răspunsuri:
| CosmiinTezeu a răspuns:

Consumul bateriei depinde de marimea displayului

| vladutcornel a răspuns:

Presupunând că sunt perfect identice, cu același sistem de operare, același display, aceleași aplicații, doar cu RAM diferit:
Din contră, faptul că are doar 1 GB la dispoziție va face sistemul de operare să închidă mai des aplicațiile pe care nu le folosești.
Dacă stau în stand-by, fără aplicații care să ruleze în fundal, nu va fi diferență