| cristianzgz3 a întrebat:

Dau funda+vot! de ce imi merge laptopul incet? am windowns vista home basic procesor 1.8.6 ghz cu memoria ram: 1 gb ddr2 (dar creca o sai mai pun unul ) hdd 80gb, 252mb grafica
laptopul este acer aspire 5315 eu zic ca este bun acest laptop asa pentru internet, muzica, poze dar nu pentru jocuri (mari)
ma framanta faptul ca nu merge la capacitate lui nu gandeste repede merge greu se blocheaza.
astept un raspun bun

Răspuns Câştigător
| darkrider a răspuns:

Pot fi 1000 de motive.
Daca ai windowsul de mult timp instalat, poti incerca o formatare.
E posibil sa ai virusi.
Posibil sa fie ceva la procese care consuma resurse exagerat.
Din cate stiu windows vista e mancator mare de resurse, iar tu avand 1 Gb rami, s-ar putea sa fie o problema.

3 răspunsuri:
| monstrulet a răspuns:

Curata calc cu tuneup sau ccleaner, pune un antivirus care mananca mai putine resurse, dai un defragment, mai dezactiveaza din programele care pornesc cu calc.

| DraganBogdan a răspuns:

Cerinte Windows Vista :

procesor pe 32 de biţi de 800 (x86) megahertzi (MHz) sau procesor pe 64 de biţi (x64) de 800 MHz,
512 megaocteţi (MO) de memorie de sistem,
Notă Pe configuraţiile de sistem care utilizează memorie de sistem ca memorie grafică, trebuie să fie disponibili cel puţin 448 MO de memorie sistem pentru sistemul de operare după ce o parte din memorie a fost alocată proceselor grafice.,
Placă grafică clasa DirectX 9,
32 MO de memorie grafică,
hard disk de 20 de gigaocteţi (GO) care are 15 GO de spaţiu disponibil pe hard disk,
Unitate DVD internă sau externă,
Capacitate de acces la Internet,
Capacitate de ieşire audio.
1 GO memorie de sistem,
placă grafică compatibilă Windows Aero,

| AlexTbK a răspuns:

Pune inapoi windows sp2! vista nu merge bine pe 1 gb ram sad