| anonim_4396 a întrebat:

Dau funda! vreau sa uploadez un fisier pe youtube, dar din pacate este prea mare are 300 si ceva de mb, este in format.avi cum il pot face mai mic si sa fie tot odata HD(720)?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Foloseste Virtual dub!
Deschizi fisierul in Virtual dub, pune o compresie divx pe video de max 1000 kbs si pe Audio mp3 (lame se numeste compresorul gratuit de mp3 daca nu il ai deja il gasesti pe Google si il instalezi in prealabil) de max 128 kbs. Apoi save as avi.
Un video aici: http://x-url.com/h3c
Bafta!

2 răspunsuri:
| GeosBIOS a răspuns:

Pai daca nu vrei sa renunti la calitate, singura optiune care-mi vine in minte ar fi sa imparti filmul in 2 sau mai multe bucati, si sa le uploadezi avand acelasi nume terminat cu o cifra care sa indice ordinea. De exemplu sa zicem ca filmul intreg se cheama vacanta.avi, atunci dupa ce-l faci mai multe bucati pe acestea le uploadezi cu numele:

vacanta_01
vacanta_02
vacanta_03

Pentru a imparti secventa avi in mai multe poti folosi programele de cenul virtualdub sau avidemux.