| TamplaruAnisoara a întrebat:

De câteva ori m-am logat si in loc sa apăra pagina "setările contului meu" apare pagina "profilului meu". Dar dar nu sunt logata. Cel puțin pagina care apare zice ca nu. Daca ma loghez din nou se repeta. Chiar atât de îndobitociți sunt HACKERII? Caci un om cu rațiune nu poate face așa ceva. Si de 15 ani nu se mai satura. Oare ii tine loc de hrana sau o face din orgoliu?

10 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Emm... straight face Nu inteleg absolut nimic, ai incercat vreodata sa folosesti "ratiunea" de care te lauzi ca dispui in elaborarea unui text cu o exprimare coerenta?

Plus ca, nu inteleg care este relevanta celor 15 ani. TPU s-a lansat in 2009-2010.
Iar, daca ai fi fost victima unui atac cibernetic, fii sigura ca nu contul de TPU ti-ar fi fost spart, ci datele de contact pentru a le da mai departe (sa fii spamata cu emailuri/apeluri de tip scam/phishing) iar conturile bancare si cardurile pentru uzul propriu.

Acum... mna, poate "hackerul" prorpiu de care zici s-a saturat de aberatiile tale religioase si s-a decis ca vrea sa faca un bine societatii rolling on the floor

| TamplaruAnisoara explică (pentru LPCTSTR):

De 15 ani de când am si eu internet.Așa pățesc si cu posta electronica, si cu alte conturi pe alte site. Când reușesc sa intru si trimit un email, daca nu ii convine ce scriu, il cripteaza si nu ajunge la destinație. In schimb la mine apare in dosarul cu trimise. Dat nu il pot citi oentru ca e criptst. Ce pot sa fac? Stiu cine este, nu stiu insa daca pot sa il dau in judecata. Daca exista lege pentru așa ceva. De la politie anul trecut mi-a zis ca nu.

| LPCTSTR a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Stai putin ca ne jucam deja cu chestii mari si complicate.

Esti sigura ca nu esti paranoica si ca nu intelegi cum merg lucrurile? Mie asta imi suna cel mai palpabil.
In primul rand, pentru ca cineva sa aiba acces la datele tale/emailuri/conturi, trebuie sa fi avut acces dinainte la dispozitive si sa iti instaleze programe care monitorizeaza in secret activitatea ta, asta, ori chiar tu ai lasat liber acces la dispozitivele tale.
Ca sa iti explic ceea ce as fi vrut, impreuna cu internetul, protocoale si metodele de transmisie, mi-ar fi trebuit o groaza de timp, timp de care nu dispun. Pe scurt: situatia este mt prea bizara pentru un scenariu analog, impredictibil, al unei infectari.

In al doilea, o persoana, daca ar fi avut acces la dispozitive, n-ar manifesta un comportament previzibil, nici macar timp de 15 ani.

Ce poti face, varianta usoara, ar fi sa iti resetezi dispozitivele si routerul, eventual schimbi furnizorul de internet si echipamentul(routerul), asta este singura metoda prin care poti fi sigura ca nimeni in afara de tine nu a avut acces la retaua de acasa.

"nu ii convine ce scriu, il cripteaza si nu ajunge la destinație"
Aici vreau sa imi scrii detaliat, ce continut, cu "am facut asta, apoi asta, apoi asta", in pasi, cat mai clar si mai pe romaneste. Pentru ca din ce zici tu, nu inteleg mare lucru, situatia este prea vaga si mult prea prost expusa.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

E un bug. Mi se intampla si mie ocazional.

"Hackerii", cica. Sa fure ce?

| TamplaruAnisoara explică (pentru LPCTSTR):

Hacke-rul îmi este var. El mi-a adus primul calculator si fara sa stiu eu a construit si o rețea WI-FI la care numai el are acces, deoarece eu nu ii stiu parola. Si nici nu vrea sa mi-o spună, ba mai mult, nici nu recunoaște ca el a construit-o. Asta in urma cu 15ani. De atunci ma hartuiește non stop, posibil sa o facă si un robot, dar tot el este cel care il manevrează. De foarte multe ori Google ma blochează deoarece îmi spune ca cineva are acces la telefonul meu. De 15 ani are acces la telefonul meu fix, chiar daca am schimbat linia si numărul de telefon. Telefonul care il am l-am primit in abonament de la Orange si de acolo l-am primit cu SIM clonata si pot sa il resetez de n ori pe zi la setările din fabrica ca tot nu se șterg aplicațiile respective. La posta electronica are acces in asa fel ca atunci când scriu un email el adaugă cuvinte sau mi-l cripteaza si nu ajunge la destinație nici macar criptat. Ci doar intra la mine in dosarul cu mesaje trimise. Atunci le cripteaza când ma plâng unora, ca de exemplu la Orange despre problemele care le întâmpin si i-am scris numele lui in mesaj. De doua ori mi s-a întâmplat. Si nu numai acum. In 15 ani m-am mai plâns si la alte instituții cu privire la ce mi se întâmpla si tot la fel când ii scriu numele mi le cripteaza. La Orange daca m-am plâns cu privire la problemele care le întâmpin, dar fara sa-i pronunț numele varului, acel mail a ajuns si a fost schbata salariata respectiva. Dar telefonul nu mi la schimbat. Iar salariata care a inlocuit-o mi-a spus ca numai daca chimb telefonul îmi rezolv situația+ numărul de telefon. Am schimbat cartela si numărul dar telefonul nu. Si situația este aceiași. Telefonul inca nu l-am schimbat deoarece știind ca aude si vede tot ce vorbesc sau scriu pe telefon, o sa ajungă înaintea mea la magazine si o sa primesc iarăși telefonul cu SIM clonat. Este un nebun, altfel nu ar avea o astfel de minte. Si pentru hartuire exista lege dar doar pentru hartuirea in familie. Îmi este var de gradul 1 dar nu face obiectul legii. Îmi cer scuze daca nu m-a exprim corect pentru ca nu cunosc tehnologie si nici legislație ca sa folosesc cuvintele potrivite pentru a descrie situația mai clar. Rețeaua WI-FI a fost construita prin Telecom, si cei de la Telecom mi-au spus ca cineva are copia calculatorului meu. Este adevărat ca numai el avut acces la calculatorul meu, ba chiar el mi l-a adus. Ce mai pot face acum? Nu am bani, dar daca ar exista lege m-as duce cu el in judecata. Si inca ceva, la rețeaua preferata este setat : "rețeaua ta mobila de acasă..." Deci de cate ori intru pe internet se întrerupe semnalul si durează pana revine pentru ca trece de pe Orange pe rețeaua WI- FI. Iar eu nu pot face modificările pentru ca nu mi se permite. Sunt restricționata.

| LPCTSTR a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Solutiile sunt multiple, insa daca nu sunt in persoana, nu pot face mare lucru, plus ca daca nu le ai cu tehnologia, pasii pe care ti-i voi da nu vor avea prea mult sens.

1. Vorbesti cu furnizorul de internet ca vrei un router Wi-Fi nou pentru ca cineva reuseste mereu sa ii sparga protectia.
2. Reinstalezi Windows de pe calculator
3. Resetezi personal telefonul, nu te duci la nimeni.

Poti invata cum sa faci toate astea din tutoriale de pe Youtube, te uiti la mai multe si incerci sa deprinzi tehnica.
Eu te-as putea ajuta cu calculatorul si telefonul, insa nu cred ca ai Discord sau ceva sa te pot suna sa te indrum.

| TamplaruAnisoara explică (pentru LPCTSTR):

Varul meu a zis ca cel ce dorește sa scape din cursa lui trebuie sa știe mai mult decât un Hacker. Eu când ma deconectez de la internet pe telefon găsesc doua ecrane, sau mai bine zis o fereastra in care se solicita sa încerc ecranul de start ușor Orange. Un telefon a cărui cartela SIM este clonata nu mai sunt eu proprietarul telefonului ci el. Eu nu pot face modificări.la setări fiind restricționata.
In ce privește rețeaua WI-Fi este făcută de varul meu nu de Telecom. Si mi se pare din cate am citit si am înțeles ca calculatorul meu ar fi Server si el se poate conecta la el cum o facem noi la TPU. E si satanist pe deasupra. Aceștia nu suporta creștinii si căuta sa-i hartuiască doar, doar vom cădea de la credință. Asta este nu mai am ce face.

| LPCTSTR a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Deci, sa inteleg ca iti place, bine, sa fii sanatoasa cu biblia in mana si cu credinta-n creier.
Ti-am dat solutii mai mult decat usoare, iar tu nu vrei sa le aplici... data viitoare nu mai veni pe TPU sa te plangi daca tie iti place sa fii "hartuita".

| TamplaruAnisoara explică (pentru LPCTSTR):

Eu nu mai folosesc calculator din 2012. Iar telefonul e in situația ca nu îmi permite sa modific setări, nu îmi permite sa descarc nimic, chiar daca am semnal. Mi- l blochează așa încât nu descărca si nici nu pot audia sau viziona videoclipuri. Așa ca nu ca nu vreau, nu pot sa fac nimic. Macar ca nu dispun de bani, dar l-as da in judecata daca ar exista lege. Cum crezi ca îmi place situația in care sunt. Mira-te ca inca mai rezist. Dar eu sper sa vina si timpul in care ma voi răzbuna.

| LPCTSTR a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

S-ar putea ca telefonul sa n-aiba nimic, ci sa fie setat cu interfata "demo", foarte restrictiva si care nu te lasa sa umbli prin setari.
Pentru asta trebuie sa accesezi "optiuni pentru dezvoltatori" si sa dezactivezi "Mod demo"
https://videotutorial.ro/optiuni-dezvoltator-meniul-secret-din-android/
Accesezi meniul dupa ce l-ai deblocat si cauti in lista aia "Mod demo" si dezactivezi toate casutele legate de modul demo.