| rockvandam a întrebat:

De ce ai nevoie pentru a face Youtube?
Programe de editat videoclipuri, cu filmezi cand joci un joc si vrei sa-l postezi etc, as vrea sa ma apuc.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Cu OBS, Mirillis Action, nVidia Shadowplay sau Camtasia inregistrezi.

Cu softuri de editare video tai si montezi secventele preferate in clipuri, adaugi efecte, tranzitii, captions (text), sunete, muzica, si voce inregistrata separat, dupa preferinta.
Cu ajutorul straturilor (layers) si mastilor (masking), poti crea cam orice iti trece prin cap.

OpenShot
ShotCut
Blender
LightWorks

Pinaccle Studio
Camtasia (in Camtasia poti face si editare "light", insa nu mare lucru)
Corel VideoStudio Pro
CyberLink PowerDirector
Sony Vegas Pro (vandut firmei MAGIX)
Sony Movie Studio (vandut firmei MAGIX)
Adobe Premiere Elements (sau Pro)

| rockvandam explică (pentru NLS):

Mersi
Ce soft de editare video imi recomanzi?

| NLS a răspuns (pentru rockvandam):

Cel mai bine ar fi sa le iei pe primele 4, ca tot sunt gratuite, sa le instalezi, si sa cauti niste tutoriale pentru incepatori pe Youtube.
Fiecare are plusuri si minusuri, chiar si cele contracost.
Lightworks are si varianta comerciala, mult mai complexa, folosita la Hollywood.

Adobe Premiere e la fel de stufos, e cel mai scump din lista aceea (exista si mai scumpe, dar... pentru Hollywood). Si multi spun ca e mai usor de invatat decat Vegas, sau Avid Studio.
Avantaje Premiere? Da! La nivel profi, daca vrei sa folosesti mai multe produse Adobe (Audition, After Effects, Photoshop) Premiere e un must have, pentru o integrare perfecta.
Pentru Audition si Photoshop gasesti alternative gratuite sau mult mai ieftine, insa daca vrei efecte speciale in video, After Effects nu are inlocuitor, din pacate.
Oricum, putin probabil sa vrei de la inceput efecte de genul, sigur o sa iti ajunga chestiile standard gasibile i orice editor video ce se respecta (Vegas, Premiere, PowerDirector)

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Carisma, degeaba ai toate programele video daca esti plictisitor.

| NLS a răspuns:

Ce e important si am omis, in afara de un PC puternic (FPS-urile sunt mult reduse cand rulezi OBS sau celalalte...)
ai nevoie de un webcam bun (Logitech C920 HD Pro)
si suplimentar, de un microfon bun (Rode, Audiotechnica, etc)
un mixer/sau statie,
boxe decente mai mari de 40W (Logitech, Microlab, Edifier, JBL. ) (sunetul emis de boxe va aparea in clip)

Deci, destul de costisitor.

| PainTech a răspuns:

Inafara de partea technica, mai e nevoie de MULTA rabdare. Primele ~100-150 de videoclipuri o sa iasa teribil. Pastraza autenticitatea si NU obliga oamenii sa se aboneze daca nu sunt interesati de continut.

P.S: Watermarkurile de la programele de editat NU sunt tolerate.
P.P.S: Calitatea audio e la fel de importanta ca cea video.
Asculta ce spun, stiu cu ce se mananca toata treaba asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, depinde. Daca vrei sa filmezi ecranul vei avea nevoie de Mobizen sau Mobizen Samsung. Daca vrei sa formezi video din imagini, iti trebuie Power Director, pentru a mari viteza, iti trebuie Fast Motion FX, iar daca vrei sa editezi, VivaVideo si InShot. VivaVideo editeaza pentru video-uri mai mici decat 5 minute(cateodata e deranjant) si InShot iti va baga un "wallpaper", facand videoul mai mic, oarecum.
Succes! PS : daca cauti pe Google Play :editare video, vei gasi mult mai multe aplicatii, acestea au fost recomandarile mele.

| nimenisinimik a răspuns:

Filmeaza cu telefonul ecranu, e super simplu, eu asa fac si am 200 k de abonati.

| PainTech a răspuns (pentru nimenisinimik):

Degeaba ai abonati din Sub4Sub daca nu se uita nimeni...

| nimenisinimik a răspuns (pentru PainTech):

Ai dreptate

| combativul a răspuns:

OBS

| rockvandam explică:

Multumesc mult! Respect! NLS mersi mult

| Anne21Queen a răspuns:

Filmora Go e baza?
Dacă vrei să a filmezi ce te joci instalează Mobizen
Și succes?
App am și eu canal de YouTube -Ana Marya Niculae (subscribe)?