| Psihoyounger a întrebat:

De ce apar linii verticale pe display-ul notebook-ului HP Pavilion ZD8000?

Răspuns Câştigător
| REMiXDJ a răspuns:

Pot fi diferite cauze.1.poate fi de la un aparat casnic caruia ai merge prost sursa sau motorul, cum ar fi televizor, frigider, aspirator. daca stai la bloc poate fi de la aparatele de la vecini. daca ai un amic la curte fa o proba acolo la tensiunea lui si vezi daca face la fel.2.poate fi de la sursa ta a laptopului, daca se incalzeste f. tare nu e bine, poate fi verificata, pe ea si pe spatele laptopului ai datele caracteristice, tensiunea in volti = V, si puterea/curentul de lucru al laptopului in ma, sau A = amperi, cauti la un magazin de electronice o mufa mama identica cu cea din laptop, o conectezi la sursa fara laptop si masori cu un aparat de masura tensiunea pe volti - poate fi si un MAVO-35, tensiunea ni trebuie sa oscileze pe acul aparatului, apoi lipesti pe mufa cumparata in paralel 2 becuri de 12 volti de 10-25 watti, te conectezi cu sursa laptopului si vezi daca becurile se aprind intens, daca se fac galbene-rosiatic sursa ta e dusa, trebuie schimbata, daca se aprind intens-alb, masoara pe un bec ce tensiune are, prin aceasta masuratoare vei vedea diferenta de consum in gol fara becuri si cu sarcina cu becuri, ea nu trebuie sa fie mare daca curentul de lucru ca si consum e de 2, 5 - 3, 5 amperi, diferenta poate fi de cel mult 2 volti in cazul unui alimentator de laptop.3.poate fi si in cele din urma si din cauza windowsului si a drivelui video care nu e cel optim. ia-ti de pe net : www.softarchive.net sau www.apadanait.com, o versiune noua de XP sau Vista, si o sa vezi ca din cele 3 una e sigur problema ta.

4 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Probabil l-ai lovit.sau o problema software. driverul video.

| julliano a răspuns:

Nu mai stati cu laptopul prin pat, pe picioare, bagat prin masina pe langa alte bagaje etc. Trebuie tinut pe o suprafata plana intotdeauna si avut mare grija sa nu il "torsionezi". S-ar putea sa ti se fi desprins din microBGA-uri chipul grafic in acest mod. Cam asa se intampla prima oara apar linii sau dreptunghiuri colorate, apoi daca il mai "indoi" nitel s-ar putea sa nu mai vezi nimic pe el. Du-te la un specialist si sa iti dea un cald macar pe cipul grafic sa se recositoreasca la loc.

| Psihoyounger explică:

N-am patit eu.laughing din fericire. Doar am intrebat...

| withoutme a răspuns:

Posibil de la vreo busitura sa nu mai faca vreun contac perfect sau s-a stricat banda care face legatura unde display si notebook.