| JeKyLl a întrebat:

De ce atunci când încerc să instalez un sistem linux laptopul se blochează?

Salutare TPU!

Am încercat să instalez Ubuntu pe un laptop mai vechi cu 3 Gb de ram și un procesor de 2, 2GHz dual-core.

Am reușit să instalez versiunea 20, dar după ce deschid laptop-ul și încerc să fac ceva pe el, după 1-2 minute acesta se blochează total.

La fel am încercat să instalez o versiune mai veche și după ce selectez limba și mai fac câteva setări se blochează. Ca și cum ar refuza pur și simplu să ruleze Linux.

Ceva sfaturi? Fără mașini virtuale.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Am intalnit si eu versiuni noi de Linux care "s-au certat" cu sistemul: s-a blocat sau au rulat greoi.
Cauzele cele mai dese sunt:
- este o eroare in pachetul Linux descarcat - trebuie verificata CIFRA DE CONTROL, iar daca nu corespunde, atunci descarcat pachetul din nou, eventual de pe un alt server
- pachetul de instalare nu "cunoaste" vreo componenta a sistemului - in acest caz trebuie utilizata alta versiune (anterioara) sau alta distributie de Linux.

Fiecare distributie /versiune de Linux are versiunea LIVE, adica de incercare fara instalare.
Inainte de instalare trebuie incercata compatibilitatea versiunii /distributiei cu ajutorul acestei versiuni live, de testare.

Daca sistemul nu functioneaza cu mai multe versiuni /distributii, atunci sistemul poate fi de vina (de regula: memoria RAM.
La inceputul pornirii Linux-ului se apasa tasta Esc si apare un meniu auxiliar, care cuprinde si diferite teste (inclusiv de memorie). Trebuie parcurse toate testele integral, pana la capat, iar problema va fi identificata.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

De acord cu tine, cu mentiunea ca au inceput sa o ia si astia razna si sunt deja unele distro-uri FARA versiune live...

| darrio2007 a răspuns:

Nu il suportă.

| doctorandus a răspuns:

Eu am arch cu nucleul 5.15.5-zen instalat pe un Pentium D cu 512 MB RAM.

Bine, nu are nici Xorg, nici Wayland.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu cred ca e vorba de sistemul de operare, cel mai probabil se supraincalzeste. Incearca eventual o distributie mai light.
xUbuntu - https://xubuntu.org/
LXLE - http://www.lxle.net/
Tiny Core - http://www.tinycorelinux.net/
Puppy - http://puppylinux.com/

| flixbuster a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

+1 pentru Xubuntu.

Instalat recent pe un Dell cu Intel Core 2 Duo, 2GB RAM, 120GB HDD, video Intel pocnitoare ceva onboard de acum 15 ani... merge de rupe... Windows 10 era inutilizabil, cu Ubuntu nici nu m-am obosit (mai ales de cand au bagat snap-uri, daca nu ai SSD se misca si ala ca o caruta la fel ca Windows 10).