| Xenoverse a întrebat:

De ce bateriile telefoanelor Samsung se consuma rapid?

7 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Se iau la intrecere cu celelalte si "castiga". Serios vorbind, de ce un telefon pe care faci ceva "intens" se descarca mai repede decat un telefon pe care nu faci nimic? Oare care sa fie cauza? Cu ce compari tu "bateriile telefoanelor Samsung"? Ca sa ai o comparatie corecta, daca ai 2 baterii de acelasi tip de la telefoane diferite, si faci aceleasi chestii, cu aceleasi componente, examinezi ce ti-a ramas gen "sistemul de operare" (daca e customizat sau nu) sau orice alt criteriu gen "design de productie:, utilizare etc.

| NGheorghe a răspuns:

Nu știu, dar eu am un Sony si alaltaseara am avut 5% si am închis toate aplicațiile + bluetooth, wifi, etc si acasă am uitat sa îl încarc... dimineața mi-a sunat alarma si încă aveam 1% (ocazie cu care l-am si găsit, era sub haine).
După calculele mele, nu trebuia sa mă țină nici măcar până acasă.
... depinde foarte mult de toate aplicațiile deschise, si de opțiunile androidului ( nu am face-pok pe tel si toate serviciile lui le-am dezactivat/oprit complet)

| CarcotasulVesel a răspuns:

Am S8+ si ma tine bateria si 3 zile daca nu ma joc pe telefon
iar daca ma joc ma tine o zi

| Vlad_Raicu_1996 a răspuns:

Nu bateriile sunt problema, si sistemul de operare. Eu folosesc pe S6 Edge sistem de operare modat (neoficial) si acum ma tine bateria 3 zile. Cu sistemul de operare original tinea doar o zi. Funda?

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Vlad_Raicu_1996):

Ce OS modat ai?

| Vlad_Raicu_1996 a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Lineage OS

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Vlad_Raicu_1996):

Multumesc, e bun, dar nu pentru mine, eu am nevoie de google play services si nu reusesc sa le fac sa mearga pe Lineage OS sad