| AlexAL275 a întrebat:

Bună TPU! De ce valoarea telefoanelor Samsung se dezapreciază rapid, pe când a telefoanelor iphone rămâne aproape constantă?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Deoarece Samsung vinde de 2-3 ori mai multe telefoane decat Iphone si-si permit sa scada pretul, fiindca castiga din volumul masiv de vanzari.

| AlexAL275 explică (pentru Violleta2022):

M-am gândit și la asta, dar modelele de top să scadă așa de rău, mi se pare aiurea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexAL275):

Da, ajung al vloarea lor reala, care acum este umflata din cauza marcii de elita.
Din pacate, asta este realitatea: Samsung este cea mai bine vanduta marca din lume.

| Celcestietot a răspuns:

Nu se dezapreciaza rapid.

| Frank51 a răspuns:

Nu rămâne constantă, se depreciază mai puțin. Se întâmplă pentru că are "valoare" mai mare, ceva vechi poate valora mai mult decât ceva nou dacă este iubit de publicul larg, exact ca mașinile de epocă de milioane de euro. Diferența este că publicul larg este de majoritate America, și ei cumpăra în draci iPhone, apoi ajung vechiturile în restul lumii.

| relian a răspuns (pentru Frank51):

Publicu larg este de majoritatea America adica? Sa nu spui ca americanii is cei mai numerosi de pe planeta asta.Afla ca americanii nu cumpara in draci iphone,nici pomeneala,cei care cumpara iphone is in general oamenii mai cu situatie si cei care stiu sa aprecieze ceva.

Marea masa de fapt cumpara Samsung laughing Eu asa vad,cei care intra in magazinele Apple is imbracati mai bine, is mai educati, ingrijiti etc.
Eu spun ce vad, ce aud, nu ce citesc ce scriu altii.

| Frank51 a răspuns (pentru relian):

Google zice că Japonia și Canada ar avea cei mai mulți useri, deci așa o fi. Eu am văzut că americanii au doar iPhone și iPad, foarte rar spre deloc am văzut alt tip de telefon, spre deosebire de români, unde vezi oppo, Huawei, xiaomi etc.

| relian a răspuns (pentru Frank51):

Daca asa spune google asta inseamna ca nu e in america majoritatea, Japonia cred are pop mult mai mare decat canada.
Americanii au iphone si Samsung, eu am vazut mai multi cu Samsung decat cu iphone.
Vorbesc ce vad la oamenii pe la mall, in magazine, pe unde merg eu.
Stii ce am vazut la uni americanii mai in varsta? Am vazut telefoane cu butoane de alea de acu 10 ani laughing deci albii, ca era alb omu asa telefon avea, am vazut de fapt vreo 3 persoane asa.
Majoritatea mexicanilor au Samsung, ma refer mexicani ce locuiesc in state.
Ce arati tu, pe aici nu prea cauta lumea ca nu le plac chinazariile, conceptiile chinezesti, toti fug de ele laughing pana si un fier daca este conceptie chinezeasca evita sa ia.Adevarul este ca chinezii fac numa stifturi, sau majoritatea is stifturi laughing ma refer la conceptie chinezeasca.
Ei se bazeaza pe cantitate nu pe calitate, cat mai mult si ieftin, dar este si prost facut.
Uite asa isi vor epuiza aia resursele, daca unele deja nu-s epuizate deja.Atat ii duce mintea aia comunista ce o au laughing