| cyberwest a întrebat:

De ce cand deschid calculatorul imi apare:
Please select the operating system to start
apoi imi da 2 variante sa aleg:
1. Microsoft windows xp profesional
2. Microsoft windows xp profesional Setup
cum fac sa nu mai apara.chestia asta?
vreau sa se deschida pc-ul singur.nu sa aleg eu

Răspuns Câştigător
| Dannyjj a răspuns:

Acest lucru apare când ai 2 sisteme de operare în 2 partiții diferite sau când ai reinstalat windowsul și nu s-a modificat fișierul boot.ini, rezolvarea se poate face în 2 feluri, fără să mai reinstalezi windowsul si/sau să formatezi partiții:

1. -> Start
-> Run
-> sysdm.cpl dai ok,
-> Advenced
-> Startup and recovery,
-> click pe settings
-> la default operating system alegi sistemul de operare care stii că este bun
-> mai jos debifezi căsuța"time to display list of operating system".
-> și dai un restart la calculator.

Sau varianta a doua, ceea ce și recomand dacă ai reinstalat windowsul, dar la pornire îți afișează acest meniu din care îți cere să alegi dintre 2 sisteme de operare, dintre care unul este bun si unul defect(sau șters):
2. -> Start
-> Run
-> msconfig dai ok,
-> la secțiunea boot, alegi sistemul de operare care știi că este cel bun,
-> dai click pe „Set as default",
-> apoi selectezi sistemul de operare care nu vrei să mai apară(cel defect) și dai click pe „Delete",
->apoi click pe ok și dai un restart la calculator.

2 răspunsuri:
| marcumarian89 a răspuns:

Iti apare asa din cauza ca ai incercat sa bagi un windows
si nu ai mai continuat
baga alt windows si formateaza hardu
si merge garantat

| asterix13 a răspuns:

Mereu face asa? ai incercat sa il formatezi?