| Georgian22 a întrebat:

De ce cumpara rommii televizoare / monitoare / frigidere vechi. Ce iau din ele de la convine sa vina din alt oras sa cumpere? (Daca va ganditi la cupru, nu prea cred ca am desfacut un televizor si are 200 gr de cupru...)

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Dintr-un televizor vechi se poate scoate cca. 1 Kg cupru (transformatoare, bobina de deflexie si alte bobine), aproape un jumat de Kg cositor si scheletul de fier. Separate cu grija, pot aduce intre 50 si 100 lei.
Din monitoare se scoate mai putin, dar tot merita efortul.
Din frigidere vechi se poate recupera radiatorul de cuupru si bobinele din motor, precum si fierul carcasei.

Din toate mai raman si piesele electronice si electrice care se pot valorifica de asemenea, daca au cumparator.