| AndreiStefan1234567 a întrebat:

De ce exista doua fire care sunt conectate pentru a face transfer de curent? Adica stiu ca plus + este adevaratul conductor este firul prin care trece curentul, atunci ce rol are minus - am auzit ca stabileste masa dar nu prea inteleg conceptul. (+Dau funda-)

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Ai raspunsul in cea mai comuna definitie a curentului electric: deplasarea dirijata a particulelor purtatoare de sarcina electrica. Aceste particule pot fi electroni (intotdeauna cu sarcina electrica negativa) sau ioni (care pot avea sarcina electrica pozitiva sau negativa). Polaritatea unei legaturi electrice determina sensul de miscare al purtatorilor de sarcina; cei cu sarcina negativa se deplaseaza intotdeauna de la polul negativ (-), spre polul pozitiv (+), cei cu sarcina pozitiva, in sens invers, de la pozitiv la negativ. Miscarea purtatorilor de sarcina este continua, in sensul ca parcurgerea unui circuit electric se face ciclic (purtatorii de sarcina electrica nu dispar). La intreruperea circuitului (disparitia unui pol (+ sau -)), deplasarea purtatorilor de sarcina inceteaza, adica nu mai exista curent electric. De aici necesitatea de a avea intotdeauna doua fire. In limbaj comun, pe un fir vine curent electric in circuit, pe celalalt pleaca din circuit.