| AndreiStefan1234567 a întrebat:

De ce exista doua fire care sunt conectate pentru a face transfer de curent? Adica stiu ca plus + este adevaratul conductor este firul prin care trece curentul, atunci ce rol are minus - am auzit ca stabileste masa dar nu prea inteleg conceptul.

Răspuns Câştigător
| Jonas94 a răspuns:

Te referi la baterie, sau la prize?
Pentru că la baterii ți-a explicat colegul, la prize sunt la fel + și -, practic este același principiu.
Dacă vrei să afli la o priză care e nul (-) și care e fază (+), poți să cumperi un creion de control.
La - nu de aprinde becul, la fază +, se aprinde.
Sper că nu am devenit prea tehnic, sper să te ajute.

Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O baterie are bornele + şi -. Când ea se conectează la un consumator, spunem că circuitul este închis şi că circulă curent electric prin el.Curentul electric circulă de la borna + la borna - a bateriei şi de la borna - la borna + circulă electronii.Vezi aici: "

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă mai ai nelamuriri, intră aici "www.hobbytronica.ro/".Succes!