| penus a întrebat:

De ce imi apar doar 2 nuclee daca procesorul are 4? Pana acum am avut unul cu 2 nuclee, windows-ul a fost instalat pe acela.Acum cateva minute am deschis calculatorul dupa ce mi l-am montat pe asta nou https://imgur.com/a/FGp3XfM

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Or fi arse.

| Sn4k3 a răspuns:

Vad ca si altii au aceeasi problema. Cica nu ar fi un ''quad core'' adevarat, cu toate ca arata 2 functioneaza la fel ca si cum ar avea 4, deci nu e problema de performanta. Daca ai nevoie sa ti-l vada windows-ul quad core, faza asta cica merge:

Some recommendations (make sure you are running as Administrator):
- Run MSConfig -> Change to Boot tab -> Advanced Options -> "Number of Processors", make sure there is no check mark.
- Delete processor entries listed in Device Manager, then reboot and allow Windows to redetect/reinstall them.