| berlin a întrebat:

De ce imi apare interfata de la bios si cere sa apas tasta f1?

8 răspunsuri:
| krysstal a răspuns:

Petru ca asa e bios

| Ady3835 a răspuns:

Ai setat ca first bot device floppy disk. Va trebui sa intrii in bios cand dai un restart la pc. Tie eroarea care iti apare este "floppy disk error press f1 to continue" Calculatorul incearca sa boteze floppy disk dar daca nu ai asa ceva conectat va trebui sa faci cateva setari. in acest caz trebuie sa intri in BIOS si sa modifici cu orice unde scrie Boot floppy disk. Si cand instalezi windowsul dai CD-DVD first bot, iar tu ai floppy.

| uNICKu a răspuns:

Pentru. k ai avut o cadere de tensiune sau o oprire brusca a curentului electric(oprit din buton, etc) iar acum nu ma poate porni "S.M.A.R.T. hard disk check", ai doua rezolvari:1.il cauti prin bios si ii dai "enable", iar daca continua tot asa atunci doar o rescriere de bios de mai salvea(ceea ce e un proceedeu mai greu) 2.il lasi asa si iti mege mult si bine, bafta

| berlin explică (pentru uNICKu):

Nu prea inteleg ce zici tu n-am intrat niciodata in bios da-mi id tau sau uite id meu ca sam i explici mai bine daca vrei TICUION28 unicku daca intri dai buz sa stiu ca esti tu da?

| uNICKu a răspuns (pentru berlin):

Poti sa-l lasi asa ca nu se intampla nimic, iti merge mult si bine, singurul inconvienent e acela ca trebuie sa-i dai F1 la pornire

| juncu63 a răspuns (pentru uNICKu):

Intri in bios-Standard CMOS Features si faci urmatoarele setari:
Drive A- None
Drive B- None
Floppy 3 Mode Support- Disabled

| asdasdsada a răspuns:

Deci intri in bios de pe del si cauti pe la boot floppy disk si dai disable funda/

| juncu63 a răspuns:

Intri in bios-Standard CMOS Features si faci urmatoarele setari:
Drive A- None
Drive B- None
Floppy 3 Mode Support- Disabled