| ilie1996 a întrebat:

De ce imi da eroare la windows xp cand il instalez? Imi apare ecranu albastru si scrie STOP: 0x00000007b (0xfefw3090.0x0000000.0x000000000)) Ce pot sa fac?

2 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

E posibil sa nu citeasca bine hard diskul.
Poti verifica daca mufele cablurilor de alimentare si de date SATA sau IDE sunt conectate bine,
Daca e in BIOS poti schimba modul SATA la "IDE mode"
In functie de versiunea de BIOS, modul SATA poate fi AHCI, IDE, Legacy, ATA sau Compatibility Mode. Poti incerca cu fiecare varianta in parte, poti alege setarile BIOS implicite (default).

Poate fi de la BIOS, deci resetare la valori implicite (default) e buna.

Se poate verifica hard diskul cu diverse programe, poate o partitionare sau refacere a partitiilor, depinde de situatie.