| anonim_4396 a întrebat:

De ce imi merg jocurile greu? Am laptop Dell inspiron n5050 cu procesor Intel Core i5 - 2.4 GHz, 4 GB rami, placa video Intel HD graphics 3000 integrata, 600 GB si windows 7 ultimate.De la ce credeti ca imi merg jocurile greu?

9 răspunsuri:
| DAnc3 a răspuns:

Degeaba ai i5 daca placa video e naspa rau de tot, oricum sunt jocuri mai noute care ar trebui sa mearga, incearca dirt 3.

| taken a răspuns:

Poate pentru ca nu ai placa video dedicata. Poate atat poate Intel HD graphics 3000.
Nu sunt sigur.
Daca ai avea placa video dedicata ar trebui sa setezi sa lucreze placa dedicata nu cea integrata in procesor, dar asa...

| taken a răspuns:

Totusi aici vad ca joaca Crysis 3 doar cu Intel HD 3000(cel putin asa sustine):
http://www.youtube.com/watch?v=eB-99bK7gE0
Vezi la comentarii ca cineva intreaba:
-Graphics High?
Si spune ca nu:
-naaah, graphics low, resolution 1280x720. hd g3000 not support higgest graphic
Seteaza si tu la jocuri la mediu sau low si o rezolutie mai mica si vezi daca mai face figuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu-ti iei laptop pentru jocuri.
Cu placa video integrata nu poti sa joci mare lucru (ma refer la jocurile noi) iar cu placa video dedicata se incinge laptopul de poti sa faci gratar pe el.

| NuAmGasitAltNickDisponibil a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma joc doar fifa 11 si Counter stike...si merg aiurea.

| KinekT a răspuns:

Integrata nu este pentru gaming... daca vrei sa-ti mearga bine jocurile trebuie sa adaugi o dedicata de preferat Intel hd 4000-ati radeon hd7700-nVIDIA geforce gtx 540ti (sa fie ddr5 neaparat

| trolololo a răspuns (pentru KinekT):

Te rog sa explici cum ar putea el sa pună o placa video pe laptop.

| KinekT a răspuns (pentru trolololo):

Nu le prea am cu leptopurile ziceam si eu. du-te la xtc/aa computers si intreaba acolo.

| ronaldopaul490 a răspuns:

De la placa video ca e integrata in placa de baza... laptopul ne e facut de jocuri chiar daca ai i5 placa video trebuia sa fie buna daca vrei sa te joci pe el...