| Sofia07 a întrebat:

De ce in cuptorul cu microunde se incazeste mancarea iar farfuria e rece? thinking

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Datorita faptului ca microundele incalzesc doar materia organica si nu au efect asupra celei anorganice, din care este confectionata farfuria. De altfel si aceasta se incalzeste, dar de la mancare. Numai bine!

7 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Wtf.la mine se incalzeste si farfuria. La cuptoarele cu convectie nu se incalzeste farfuria vrei sa zici.

| Lala20 a răspuns:

La mine uneori se incalzeste bine si farfuria!

| cinnamon a răspuns:

Si la mine se incalzeste foarte tare farfuria big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca alimentele se incalzesc datorita frecarii dintre molecule, alimentele sunt mai dense decat obiectele termorezistente care lasa microundele sa treaca, deci nu opun rezistenta, ramanand reci.

| iiMellyx3 a răspuns:

Pentru ca mancarea se incalzeste ca trebuie iar farfuria n-are cum daca ar merge e bine

| anonima893224 a răspuns:

Pentru ca un cuptor cu microunde e adaptat la incalzirea mancarii si atat.

| alinuta34 a răspuns:

Invata fata sa vorbesti apoi pune intrebari:OO))):*
big grin