| fanat1c a întrebat:

De ce mi se blocheaza PC-ul cand intru in my computer? Intru in my computer, in D, unde am mai multe poze si cand dau in jos, mi se blocheaza tab-ul. Dau close si imi apare ca s-a blocat si ii dau end now si atunci imi dispare bara si tot de pe ecran. Trebuie sa intru in task manager si sa deschid explorer.exe. Solutii? Am windows xp professional.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intra in My Computer, dai click-dreapta pe rand pe fiecare partitie (incepand cu D: ) - Properties, alegi Tools si Ceck now. In fereastra aparuta bifezi AMBELE casute (reparare automata si testarea pentru bad sectors), dupa care dai click pe butonul Start. Nu te alarma, testarea poate dura chier si cateva ORE, in functie de marimea partitiei, viteza calculatorului, respectiv starea hard disk-ului. La final vor fi eliminate sectoarele defecte si problemele de alocare a fisierelor.
Pentru partitia C: te va instiinta ca, testarea se poate face dupa re-pornirea sistemului, deci va trebui sa dai restart dupa terminarea setarii (OK).
99% problema ta va fi rezolvata.
Pentru ceea de 1% probabilitate ramasa va trebui reinstalat windows-ul (mica probabilitatea, dar este posibila).

| dannyel86 a răspuns:

Poate fi o eroare de sistem. Incearca un chdsk pe ambele partitii (C si D)
https://neosmart.net/wiki/chkdsk/#From_My_Computer

Daca la mijloc e vorba de virusi, numai o scanare cu un antivirus bun sau chiar o reinstalare curata a sistemului de operare te poate ajuta.
Cat despre faptul ca ai XP si nu o versiune mai noua (Windows7, Win8 sau Windows10), nu-ti face probleme. Si eu folosesc tot Xp si nu m-am speriat ca cei de la Microsoft nu mai fac actualizari.

| JustRoby a răspuns:

Este windows-ul xp si probabil si calculatorul, iti recomand sa-ti schimbi windowsul deoarece nu mai are suport de la Microsoft si te pot ataca hackeri oricand, si in plus calculatorul daca nu iti duce un windows 7 macar, cel mai probabil suprasoliciti calculatorul vechi, pateam la fel cand aveam un laptop mai vechi.