| nikname a întrebat:

De ce mi se restarteaza pc-ul? Dupa ce se aprinde cand se incarca windowsul adica dupa ce scrie "Starting Windows" pc-ul se restarteaza.

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ori problema de software ori problema de hardware, prima oara reinstaleaza windowsul

| dannyel86 a răspuns:

Exista un fisier corupt, virusat sau lipsa in Windows, care nu mai permite lansarea corecta a sistemului de operare. Cea mai facila solutie e sa reinstalezi Windows-ul si sa-l protejezi ulterior cu un antivirus bun.

| halogen001 a răspuns:

Daca instalezi windows-ul pe un hard disk instalat in alt calculator care nu e identic cu al tau, sunt sanse sa nu mearga pe calculatorul tau. Daca windowsul nu se poate instala cu hard diskul in calculator atunci ceva nu e ok in calculator. Pot exista componente defecte (placa de baza, memorii, placa video, sursa...) sau sa nu faca bine contact, sau setarile din bios sa nu fie ok.

| Doctorfishadi a răspuns (pentru halogen001):

Da,asa este!
Unele, nu toate pc-urile merg doar daca instalezi windowsul direct pe ele.

| Doctorfishadi a răspuns:

Salut!
Nu ai treaba cu praful,praful doar iti forteaza componentele sa se supraincalzeasca.
Daca ar fi de la praf,pc-ul s-ar stinge,nu s-ar restarta niciodata!
Atunci cand o componenta atinge o temperatura critica,pc-ul se opreste de tot,pentru a nu se deteriora acea componenta.
La unele placi de baza,poti sa umblii in bios si sa ii dezactivezi protectia la supraincalzire,dar nu recomand.
Problema in cazul tau este windows-ul,nu neaparat un virus,ci un fisier sters sau alta cauza,de asemenea daca ai windows de mult timp a imabtranit si el,odata cu instalarea de jocuri,programe etc, sistemul de operare devine pe zi ce trece mai lent si mai predispus la erori.
Reinstaleaza-l este singura solutie, si ca optimizare il poti curata si de praf dupa, dar nu de la praf face asa, repet daca se supraincalzeste se stinge, nu rebooteaza, adica nu reprneste.
Te salut,
Adrian!

| Doctorfishadi a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Daca stii sa reinstalezi sistemul fa-o tu, daca nu cheama pe cineva, altfel cine stie ce iesewinking.

| nikname explică (pentru Doctorfishadi):

Am reinstalat windowsul pe un hdd si l-am pus in unitate si tot asa face, pana sa se restarteze pentru o fractiune de secunda imi da bluescreen cu acea unitate nu pot instala windowsul pentru ca se blocheaza. Mersi de ajutor, astept sfaturi in continuare.

| Doctorfishadi a răspuns (pentru nikname):

Ce are anume? De ce nu poti instala sistemul de operare direct pe al tau?

| Ghostplayer a răspuns:

Pai eu lucrez in domeniul acesta si te pot sfatui sa il cureti de praf. Daca auzi un zgomot mai mare decat de obicei atunci e praful. Daca nu inseamna ca un fisier e virusat sau trebuie sa schimbi Windowsul!

| Ghostplayer a răspuns:

Ai rezolvat-o? Cu PC?

| nikname explică (pentru Ghostplayer):

Am reinstalat windowsul si tot la fel face se incarca ce se incarca dupa se blocheaza si se restarteaza.

| rDzAl3X a răspuns:

Incearca sa iti pui windowsu din nou.Ai pus un nou procesor alt Hdd?
La bootare intra in bios -> boot si pui prima sa booteze cd/dvd Funda