| Laura1092 a întrebat:

De ce nu ai voie sa iti ti telefonul deschis in avion?

Răspuns Câştigător
| PredatoR a răspuns:

Stiu ca este interzisa utilizarea lor la decolare si aterizare ca sa nu interfere cu comunicarea dintre avion si turnul de control. In timpul zborului, daca nu sunt probleme de trafic pot fi folosite. Delta Airlines de ex are telefoane montate pentru fiecare pasager si pot fi folosite in baza unei cartele.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Telefonul ar putea bruia telecomunicatiile navei cu solul.

| conundrum a răspuns:

Ca sa nu cazi cu tot cu avion

| PredatoR a răspuns:

Sa nu detonezi vreo bomba cu el...laughing nu stiu...

| Adryan657 a răspuns:

Pentru ca undele radio ale telefonului pot bruia aparatura avionului si pot survenii complicatii in timpul zboruluiwinking
fundabig grin

| hummer24 a răspuns:

Ca sa nu interfereze cu aparatua de bord adica sa nu bruieze comunicatiile dintre pilot si turnul de control la aterizare si decolare, desi e aproape imposibil, ei sunt precauti

| HypnoticPoison a răspuns:

Deoarece transmite anumite unde (vibratii, semnale) care pot perturba directia avionului sau mentinerea comunicarii pilotului cu controlorul de trafic aerian

| fedot a răspuns:

Provoaca defecte la indicatoarele pilotilor...