| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu trebuie să aprindem/folosim lanterna în timp ce aceasta se încarcă?
Mă refer la cele ce se încarcă la priză.
Ce se poate întâmpla?

Răspuns Câştigător
| nicu991 a răspuns:

Pentru ca lanternele alea prin constructia lor chinezul a facut rabat la componentele electronice care incarca acumulatorul fiind format doar dintr-un condensator de poliester care taie tensiunea de retea pana la o valoare apropriata de voltajul bateriei, o rezistenta legata in serie cu un led ce indica conectarea la retea, 2 diode semiconductoare care redreseaza curentul alternativ in continuu si cam atat. Prin aceasta tipologie exista riscul sa ajunga curent alternativ la leduri daca este pornita in timp ce se incarca.

Celelalte tipuri de lanterne, cu led smd ( ex. led CREE) nu au nicio problema daca sunt pornite in timp ce se incarca pentru ca acestea vin de obicei cu un incarcator asemanator celor de telefon(ansamblu electronic mai complex decat prima varianta) doar ca mentinerea pornita timp indelungat va duce la ambalarea termica a led-ului respectiv si scurtarea duratei lui de viata. Acel led va "obosi" si-si va pierde stralucirea dand astfel o tenta de culoare galben.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se scurteaza durata de viata la baterie

| darrio2007 a răspuns:

Unde scrie asta? Oricum nu o poti folosi pentru ca esti limitat de cablul de incarcare.

| Mosotti a răspuns:

Se incarca mai greu daca aprinzi, plus ca fiind la incarcat nici nu prea are sens sa facem asta, ca nu e asa mobila.
Se incarca mai greu pentru ca in loc sa intre tot curentu in acumulator si sa ramane, iese pe de alta parte adica ca e aprinsa, si evident timpul de incarcare creste.
Daca sursa e slaba, atunci nu se mai incarca deloc, se va consuma stand in priza chiar, adica daca consumul sare de rata de incarcare, asta daca mai e putin incarcata ca sa mai si mearga.

| RaduRobertRO a răspuns:

Nimic rau, perioada de incarcare creste si la modele mai slab calitativ si gradul de incarcare.