| raMLesS a întrebat:

Daca tin laptopul in priza, ma joc pe el si ii scot bateria din el in timp ce se incarca, se intampla ceva? Sare in aer daca deconectez brusc bateria? rolling on the floor

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Nu.
Odata scos acumulatorul, laptopul va ajusta singur voltajul/amperajul astfel incat sa foloseasca energia ce vine de le reteaua locala/priza intr-un mod eficient astfel incat sa nu afecteze/degradeze componentele.
Explozii nu vor avea loc indiferent de starea acumulatorului.

13 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Sa ne anunti atunci cand intri pe orita lui Jupiter.winking laughing tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-are nici pe naiba. Ala are un switch si trece pe priza. Doar ca n-o sa-ti mai arate jos semnul de bateria brusc si o sa-ti apara bara de jos peste joc.

| Kidfromjail a răspuns:

Dacă te joci pe laptop fără sa ai bateria in el, nu se întâmpla nimic(asta in cazul in care nu se ia curentul in mod repetat și îți poate afecta laptopul). Dacă o ai, atunci îți distrugi celulele bateriei puțin câte puțin și o sa te țină doar juma de ora, in loc de 2 sau 3 ore, atunci când nu ești conectat la o priza.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Kidfromjail):

Mai reciteste, te rog, ceea ce scrii si nu mai fi atat de drastic.
Uite ca laptopul meu (de pe care iti scriu chiar acum) are o vechime de 7 ani jumatate iar bateria pana in ziua de azi inca tine 2 ore pe modul "Performanta inalta".

| anonim_4396 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Si banuiesc ca nu se scoate bateria. Asa am si eu si ma tine 6 ore (initial ma tinea 12)

| Kidfromjail a răspuns (pentru LPCTSTR):

Dacă folosesti laptopul corespunzător și nu te joci pe el, da, poate sa aibă o vechime 200 de ani și sa țină bateria 3 ore.
Dar in cazul de față, dacă ai fi citit atent întrebarea lui ai fi observat ca ceea ce am scris eu nu este deloc drastic.
Te rog frumos nu-mi fă observații, nu scriu în necunoştinţă de cauză și termeni intelectuali precum alții.
Salutare.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Kidfromjail):

Pai... ai cam dat de inteles ca te tine "juma" de ora numai din cauza "incarcarilor" constante (vachimea), nu din cauza activitatii.

| Kidfromjail a răspuns (pentru LPCTSTR):

Am cam dat de înțeles ce ar trebui sa facă. Daca tu nu ești de acord, e strict treaba ta.
Eu îl sfătuiesc clar, negru pe alb, ca e mai bine sa scoți bateria atunci când ești conectat la o priza și te joci, și sa o folosesti când lucrezi sau te uiți la un film.
Eu i-am spus strict părerea mea, nu înțeleg de ce insisti sa mă contrazici.

@Ramless, dacă pleci urechea la ce îți scriu alții așa ziși experți intelectuali in orice, in viitor Riști sa te țină 2 minute bateria in loc de cateva ore.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Kidfromjail):

Dragul meu, faptul este consumat.
Si... "@"? TPU nu functioneaza asa ori este un mod foarte subtil de a mentiona?
"Ce am scris eu nu este deloc drastic"... banuiesc ca nici nu va fi.
Oh, "2 minute"? Ce factor(i) determinant(i) ai putea sa-mi enunti?

| Kidfromjail a răspuns (pentru LPCTSTR):

Scuze, nu sunt pe invers, deci nu mă lua cu dragul meu.
Având in vedere ca e al treilea replay la
Commentul meu, îmi dau seama ca tu ești puțin frustrat pentru ca alții au o opinie folositoare și diferită de a ta.
Dacă tu ai folosit laptopul tău cel de 7 ani juma doar de 5 ori in tot acest timp și ai observat ca te ține bateria 2 ore, asta nu înseamnă ca teoria ta de Einstein se aplica și altor persoane care folosesc laptopul in cu tot alt mod.
Orice răspuns ti-as da pe măsura inteligenții tale, se pare ca tu o procesezi precum laptopul tău cel de 7 ani juma "vachime"[... din cauza "incarcarilor" constante (vachimea).].

| LPCTSTR a răspuns (pentru Kidfromjail):

Mă adresez cu "dragul meu/draga mea" pentru că dă sentimentul de apropiere/încredere.
Nu te oblig și nu te voi obliga să mă crezi în ceea ce spun (aka "cunoștințele mele pe care dmv. le "sfidați" ")
Stai... Whoo man, deduci așa... prin văzute și nevăzute, magii negre, albe și albastre, semnale și tehnologii de urmărire de ultimă minută că am 7 ani jumătate.
Și așa cum spun mereu: Doar prost să fii să dai cu presupusul asupra vârstei cuiva doar din niște cuvinte și un mod de a alege acele cuvinte.
Că pui diacritice este irelevant "dragul meu", însă află că nu-i frumos să te dai mare 'p-aci' cu "intelectul"(aka "informația pe care o posezi) tău, clar, cu mult peste al nostru.
Și îmi place foarte mult cum lucrezi cu Limba Română și în paralel cu tastatura aia de fix al draclului se pune automat Enter și
Literă mare.

| Kidfromjail a răspuns (pentru LPCTSTR):

"prin văzute și nevăzute, magii negre, albe și albastre, semnale și tehnologii de urmărire de ultimă minută că am 7 ani jumătate." - Nu trebuie sa fii magician ca sa-ti dai seama că eu m-am referit strict la laptop-ul tău.
Singurul care se dă mare aici cu "intelectul" ești de fapt tu pentru ca îmi tot dai reply după reply deoarece ești un frustrat in a accepta și alte opinii chiar dacă nu sunt pe placul tău.
Nu mai fi așa nervos prietene, pentru că mai ai puțin și răstălmăcești cu tastatura aia ta, toată limba română.

Sănătate multă "dragul meu".