| user11080601008 a întrebat:

Buna TPU! Am o problema mare.
Anul trecut am cumpărat un iphone 11, nou. Acesta a ajuns cu un încărcător din acela pentru priza care nu e din Romania (ma refer la capătul cablului) si am înlocuit cu un încărcător de la alt dispozitiv care era tot pentru iphone, nu stiu cat de original.)
Aparent nu mai încarcă telefonul decat in anumite poziții. I-am dat update (am cea mai noua versiune acum), am incercat si cu alte cabluri care ar fi trebuit sa fie compatibile, am incercat sa curat mufa etc si tot nu încarcă. Ce as putea face? Daca l-as duce la service, aici ar dura foarte mult si trebuie sa folosesc telefonul, nu se poate sa astept cateva săptămâni sau chiar o luna pentru o verificare. Nu stiu ce as putea face, eventual mi-as comanda un incarcator nou nouț, original cu tot cu acea cutie, sa vad daca functioneaza însă nu stiu cat merita sa dau 80 de lei pe produs plus transport cat timp nu a mers cu alte încărcătoare, însemnând ca nu e problema doar la acesta. Cateva soluții va rog!

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu există alta solutie decat sa il duci la service, de unde stii tu ca dureaza cîteva saptamini, o mufa se schimba intr o oora maxim daca ei au piesa, problema esta alta, pretul, te va costa mult reparatia.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Reparatia inlocuirea mufei la modelul tau de iphone costă 200 lei, si in 20 de minute este gata.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Degeaba comanzi alt incarcator, nu incarcatorul este de vina, ci mufa din telefon este defectă.Asa ca decat sa arunci bani pe incarcatoare originale care nu te vor ajuta, pui 200 lei si il repara in service telefonul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

IPhone 11 nu vine cu incarcator in cutie, deci altcineva ti l-a dat pe langa. Poti sa iei un incarcator nou cu USB C de la Apple sau de la orice alta firma serioasa (Anker, Samsung etc.) si cel mai probabil o sa-ti incarce, pentru ca daca telefonul e nou si ai incercat si alte cabluri la acelasi incarcator, atunci e de vina incarcatorul.

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Daca mai ai acel incarcator pe care l-ai primit cu telefonul (e incarcator care are cablul de alimentare la priza cu 2 lamele si este diferit de ce avem noi la prize pe 220v) - solutia este simpla - iei cu tine incarcatorul si te duci la un magazin spacializat de electrice-componente electronice de la tine in oras, le arati acel steker si le spui ca vrei un adaptor pentru acel tip de steker ca sa mearga apoi introdus in priza de acasa care are pinii rotunzi la steker - modelul este un steker-adaptor - intra pe o parte lamelele de la incarcatorul tau si pe partea cealata are 2 picioruse rotunde ca la stekerul normal de la noi - posibil sa iti mearga incarcarea telefonului asa - asta in cazul in care nu ai alte probleme la telefon. Recomandare: cu o lupa sa te uiti pe incarcatorul ce l-ai primit cu telefonul la inceput daca pe incarcator pe eticheta scrie ce alimntare suporta - daca scrie 110-220v ac este in regula acel incarcator.

| Momentan a răspuns:

Alte încărcătoare, dar ai schimbat și cablul? În rest nu ai ce face, este de la telefon. Nu are rost sa cumperi alt încărcător dacă funcționează pentru alte telefoane.